Notowania

wybory
09.10.2019 15:10

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?

Wybory Parlamentarne bieżącego roku odbędą się już w najbliższą niedzielę. Głosować tego dnia można w godzinach 7-21.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu? Zasady oddawania głosu

Uprawnionym do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. Małgorzata Kidawa-Błońska porównała PiS do Titanica. Tomasz Siemoniak tłumaczy

Wyborcy, by móc oddać ważny głos, stawiają na specjalnej karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata na każdej z kart. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?

Przy podziale mandatów w okręgach wyborczych uwzględnia się wyłącznie listy kandydatów na posłów tych komitetów wyborczych, których listy otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych oddanych głosów w skali całego kraju.

Jeżeli chodzi o listy kandydatów na posłów koalicyjnych komitetów wyborczych, są one uwzględniane w podziale mandatów w okręgach wyborczych pod warunkiem, że osiągnęły limit otrzymania co najmniej 8 proc. ważnych głosów.

W przypadku wyborów do Senatu zastosowanie mają jednomandatowe okręgi wyborcze – mandat w danym zdobywa kandydat, który zdobył największe poparcie wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

Tylko pis1. Proszę wszystkich aby poparli w wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Chcą aby Polska była chrześcijańskim krajem. Zlikwidowali gimnazja siedliska … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)