Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?

1
Podziel się:

Wybory Parlamentarne bieżącego roku odbędą się już w najbliższą niedzielę. Głosować tego dnia można w godzinach 7-21.

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?
Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu? (PAP/EPA)

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu? Zasady oddawania głosu

Uprawnionym do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. Małgorzata Kidawa-Błońska porównała PiS do Titanica. Tomasz Siemoniak tłumaczy

Wyborcy, by móc oddać ważny głos, stawiają na specjalnej karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata na każdej z kart. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki

Wybory Parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą wybory do Sejmu i Senatu?

Przy podziale mandatów w okręgach wyborczych uwzględnia się wyłącznie listy kandydatów na posłów tych komitetów wyborczych, których listy otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych oddanych głosów w skali całego kraju.

Jeżeli chodzi o listy kandydatów na posłów koalicyjnych komitetów wyborczych, są one uwzględniane w podziale mandatów w okręgach wyborczych pod warunkiem, że osiągnęły limit otrzymania co najmniej 8 proc. ważnych głosów.

W przypadku wyborów do Senatu zastosowanie mają jednomandatowe okręgi wyborcze – mandat w danym zdobywa kandydat, który zdobył największe poparcie wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Tylko pis
3 lata temu
1. Proszę wszystkich aby poparli w wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Chcą aby Polska była chrześcijańskim krajem. Zlikwidowali gimnazja siedliska szkolnej patologii. Jako pierwszy polski rząd dba o rolników, uzbraja polską armię i zwiększa jej liczebność. Walczy z korupcją z nieuczciwymi sędziami. Dbają o pamięć żołnierzy wyklętych i bohaterów naszego kraju. Obniżają podatki dla średnich i małych przedsiębiorstw. Walczą z mafiami VAT. Wprowadzili pracownicze plany kapitałowe co może uratować emetytury polaków. Ograniczają wpływy rosyjskie które wprowadziły PSL. Przywracają połączenia komunikacyjne. Opozycja chce zniszczyć rodziny, które są wartoscią tego narodu. Nie ufajcie konfederacji. Oni idą razem z platformą, psl i lewica. Platforma w obrzydliwy sposób zaniedbała średnie i małe miejscowości. Taśmy Neumana pokazują jaki jest język polityków platformy pełen chamstwa i nic więcej. Na swoje konwencje zapraszają człowieka, który beszta pamięć Kornela Morawieckiego.