Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
głosowanie
11.10.2019 11:31

Wybory parlamentarne 2019. Podział mandatów w Sejmie

Już w najbliższą niedzielę, 13 października, odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą nowy skład Sejmu i Senatu, który będzie funkcjonować przez kolejne cztery lata. W jaki sposób w Polsce przelicza się oddane głosy na zdobyte mandaty poselskie? PKW wyjaśnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory parlamentarne 2019. Podział mandatów w Sejmie

Wybory parlamentarne 2019. Podział mandatów w Sejmie. Metoda D'Hondta

W Polsce obowiązuje podział na 41 okręgów wyborczych. W każdym z nich wybiera się od siedmiu do 20 posłów. Po zakończeniu głosowania zlicza się każdy głos. Podział mandatów to proces skupiający tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5 proc. (koalicje - 8 proc.) głosów.

Przy podziale mandatów w wyborach parlamentarnych funkcjonuje jednak Metoda D'Hondta, wiążąca zasadą podziału mandatów każdy komitet wyborczy, który przekroczył próg. Tym samym obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet a następującymi po sobie liczbami naturalnymi, czyli tzw. ilorazy wyborcze. O podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów.

Oglądaj: Wybory parlamentarne 2019. "Trochę to dziwne". Gorzkie słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza pod adresem PO

Jednocześnie komitety, które nie przekroczyły progu wyborczego, nie otrzymują żadnych miejsc w Sejmie. Przy podziale mandatów uwzględnia się także komitety wyborcze zrzeszone w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze (np. mniejszość niemiecka).

Wybory parlamentarne 2019. Podział mandatów w Sejmie. Głosowanie

Uprawnionym do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli najpóźniej w dniu głosowania mieć ukończone 18 lat.

Wyborcy, by oddać ważny głos, na specjalnej karcie do głosowania muszą postawić znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata na każdej z kart. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz