Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Głosowanie na wakacjach, jakie zasady?

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich 2020. To okres urlopowy, więc spora część wyborców będzie przebywać poza miejscem zamieszkania. Co w takiej sytuacji? Jakie są zasady głosowania na wakacjach?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały WP)
Wybory 2020. Jak zagłosować na wakacjach (poza miejscem zamieszkania)?

Głosowanie na wakacjach, co trzeba zrobić?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 przypada na niedzielę 12 lipca. Jeśli wyjeżdżasz i podczas II tury wyborów prezydenckich nie masz możliwości zagłosowania w miejscu zamieszkania, wyjaśniamy jak głosować na wakacjach poza miejscem zamieszkania.

By zagłosować poza miejscem zamieszkania należy zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania. Trzeba je odebrać osobiście w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Jest na to jeszcze czas, termin mija w piątek 10 lipca.

Dlatego jeśli chcemy głosować na wakacjach, podczas wyjazdu na urlop, musimy przede wszystkim mieć ze sobą takie zaświadczenie.

Gdy już je odbierzemy z właściwego urzędu gminy, będziemy mieć prawo zagłosowania w każdym lokalu wyborczym w Polsce. Przychodząc do komisji wyborczej zostawimy zaświadczenie, w zamian za nie zostanie nam wydana karta do głosowania.

Ważne, by nie zgubić takiego zaświadczenia (ani go nie uszkodzić), ponieważ urząd gminy nie wyda go nam ponownie, a bez niego nie zagłosujemy już nigdzie. Nawet w komisji wyborczej, w której zwykle głosujemy (i jesteśmy wpisani na stałe do spisu wyborców). Po pobraniu zaświadczenia z tej listy zostaniemy jednorazowo wykreśleni (by nie doszło do podwójnego głosowania).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz