Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź, kiedy oddany głos jest ważny

3
Podziel się

Przed nami wybory prezydenckie 2020 roku. Kodeks wyborczy ściśle precyzuje, jak powinni wyborcy głosować, aby oddany przez nich głos był ważny. Sprawdź też, czy zdążysz zagłosować.

Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę 28 czerwca.
Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę 28 czerwca. (PAP Archiwum)
bErVxLQR

Wybory prezydenckie 2020 już za pasem. W niedzielę 28 czerwca z pośród 11 kandydatów będziemy wybierać głowę państwa. Jak to zrobić, aby oddać ważny głos? Oto mini poradnik wyborczy na wybory 2020.

Lokale wyborcze mają być czynne od 7:00 do godz. 21:00. To w tych godzinach możemy oddać głos. Do lokalu wyborczego trzeba jednak wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, albo prawo jazdy.

Dokument umożliwia odnalezienie wyborcy w spisie PKW i po weryfikacji dopuszcza go do głosowania. Natomiast w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

bErVxLQT

W lokalu wyborczym zostanie wydana, opatrzona oryginalną pieczęcią, karta do głosowania. W wyborach prezydenckich 2020 trzeba będzie postawić krzyżyk przy jednym spośród 11 kandydatów. O czym na dole każdej karty informuje pouczenie o sposobie głosowania.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, aby oddany głos był ważny trzeba wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Głos nieważny będzie wówczas, gdy w żadnej z kratek nie będzie znaku X lub jeśli zaznaczone będzie więcej niż jedna.

Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X nowelizacją ze stycznia 2018 r. Są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

bErVxLQZ

Dwa lata temu wprowadzony został również przepis, mówiący o tym, że dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Mówi o tym art. 41 kodeksu wyborczego.

Zobacz także: Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

Czas na oddanie głosu mamy do niedzieli do godziny 21. W związku pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych może przebywać jednocześnie mniej osób. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - mowa o tylko jednym głosującym na 4 m kw. To może oznaczać kolejki pod lokalami.

bErVxLRa

Jeśli do 21 wyborca stawi się w kolejce do lokalu, zostanie wpuszczony i zagłosuje. Kodeks wyborczy mówi o fizycznym stawieniu się w lokalu, ale jak potwierdziła na antenie TVN24 przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak lokal w tym wypadku będzie rozumiany w sposób szeroki - nie jedynie jako pomieszczenie, w której jest komisja i urna.

"Zgodnie z kodeksem wyborczym każdy, kto przybył do lokalu przed 21. musi mieć możliwość zagłosowania. Obwodowe komisje wyborcze będą szkolone w tym zakresie, że jeżeli stojąc w tej kolejce wyborcy nie zdążą wejść do 21. do lokalu, to ktoś z komisji stanie na końcu o 21. i będzie pilnował, żeby wszystkie osoby, które do tego czasu dotarły do lokalu, muszą mieć możliwość oddania głosu" - tłumaczyła przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego.

bErVxLRu
KOMENTARZE
(3)
pytajnik
rok temu
czy na karcie do głosowania poza znakiem X przy nazwisku -można dopisać dla pewności treść: "oddaję głos na kandydata X"??? czy z takim dopiskiem głos będzie ważny?
pytajnik
rok temu
czy na karcie do głosowania poza znakiem X przy nazwisku -można dopisać dla pewności treść: "oddaję głos na kandydata X"??? czy z takim dopiskiem głos będzie ważny?
lisa
rok temu
po pierwsze by uniknąć kolejek powinien byc wydłużony czas glosowania od 6 rano do 24 , każdy powinien przynieść swój długopis dla bezpieczeństwa na karcie onol krzyżyka powinien być podpis głosującego by nie unie ważniano kart
bErVxLRv