Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź, kiedy oddany głos jest ważny

3
Podziel się:

Przed nami wybory prezydenckie 2020 roku. Kodeks wyborczy ściśle precyzuje, jak powinni wyborcy głosować, aby oddany przez nich głos był ważny. Sprawdź też, czy zdążysz zagłosować.

Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę 28 czerwca.
Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę 28 czerwca. (PAP Archiwum)

Wybory prezydenckie 2020 już za pasem. W niedzielę 28 czerwca z pośród 11 kandydatów będziemy wybierać głowę państwa. Jak to zrobić, aby oddać ważny głos? Oto mini poradnik wyborczy na wybory 2020.

Lokale wyborcze mają być czynne od 7:00 do godz. 21:00. To w tych godzinach możemy oddać głos. Do lokalu wyborczego trzeba jednak wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, albo prawo jazdy.

Dokument umożliwia odnalezienie wyborcy w spisie PKW i po weryfikacji dopuszcza go do głosowania. Natomiast w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W lokalu wyborczym zostanie wydana, opatrzona oryginalną pieczęcią, karta do głosowania. W wyborach prezydenckich 2020 trzeba będzie postawić krzyżyk przy jednym spośród 11 kandydatów. O czym na dole każdej karty informuje pouczenie o sposobie głosowania.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, aby oddany głos był ważny trzeba wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Głos nieważny będzie wówczas, gdy w żadnej z kratek nie będzie znaku X lub jeśli zaznaczone będzie więcej niż jedna.

Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X nowelizacją ze stycznia 2018 r. Są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

Dwa lata temu wprowadzony został również przepis, mówiący o tym, że dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Mówi o tym art. 41 kodeksu wyborczego.

Zobacz także: Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

Czas na oddanie głosu mamy do niedzieli do godziny 21. W związku pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych może przebywać jednocześnie mniej osób. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - mowa o tylko jednym głosującym na 4 m kw. To może oznaczać kolejki pod lokalami.

Jeśli do 21 wyborca stawi się w kolejce do lokalu, zostanie wpuszczony i zagłosuje. Kodeks wyborczy mówi o fizycznym stawieniu się w lokalu, ale jak potwierdziła na antenie TVN24 przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak lokal w tym wypadku będzie rozumiany w sposób szeroki - nie jedynie jako pomieszczenie, w której jest komisja i urna.

"Zgodnie z kodeksem wyborczym każdy, kto przybył do lokalu przed 21. musi mieć możliwość zagłosowania. Obwodowe komisje wyborcze będą szkolone w tym zakresie, że jeżeli stojąc w tej kolejce wyborcy nie zdążą wejść do 21. do lokalu, to ktoś z komisji stanie na końcu o 21. i będzie pilnował, żeby wszystkie osoby, które do tego czasu dotarły do lokalu, muszą mieć możliwość oddania głosu" - tłumaczyła przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
pytajnik
4 lata temu
czy na karcie do głosowania poza znakiem X przy nazwisku -można dopisać dla pewności treść: "oddaję głos na kandydata X"??? czy z takim dopiskiem głos będzie ważny?
pytajnik
4 lata temu
czy na karcie do głosowania poza znakiem X przy nazwisku -można dopisać dla pewności treść: "oddaję głos na kandydata X"??? czy z takim dopiskiem głos będzie ważny?
lisa
4 lata temu
po pierwsze by uniknąć kolejek powinien byc wydłużony czas glosowania od 6 rano do 24 , każdy powinien przynieść swój długopis dla bezpieczeństwa na karcie onol krzyżyka powinien być podpis głosującego by nie unie ważniano kart