Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kredyty walutowe. Frankowicze mogą liczyć na lepsze warunki

86
Podziel się

Fala pozwów i przegrywane sprawy skłaniają banki do uatrakcyjnienia warunków porozumień z frankowiczami. I choć na przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu nie wchodzi w grę, to kredytobiorcy mogą liczyć na ustępstwa ze strony banków.

Kredyty walutowe. Frankowicze mogą liczyć na lepsze warunki
(Pixabay.com)
bDSpFTeJ

O sprawie pisze poniedziałkowa Rzeczpospolita. Nową ofertę ugód pozasądowych dla frankowiczów ma przygotowywać Santander Bank Polska. Klienci mają poznać szczegóły w drugiej połowie roku. Jak wynika z informacji "Rz", prace są zaawansowane i niebawem dokument z głównymi założeniami oferty ma trafić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

- Jesteśmy na wstępnym etapie badania ankietowego wśród klientów. Nie jesteśmy jeszcze gotowi na przedstawienie wiążących propozycji dla klientów, ale pracujemy, aby zaprezentować je niebawem – mówi cytowana przez gazetę Monika Nowakowska, rzeczniczka Santandera.

Zobacz także: Zobacz też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient
bDSpFTeL

Ale to nie koniec. Podobne plany ma też mieć PKO BP, choć na razie oficjalnie tego nie potwierdza.

Santander ma rozważać opcję przeliczenia kredytu frankowego na hipotetyczny złotowy. Taki, który byłby zaciągnięty w tym samym momencie.

bDSpFTeR

Jak informuje Rzeczpospolita, wtedy mogłoby dojść do obliczenia sumy spłaconych rat i porównania tego z kwotą, jaką kredytobiorca zapłaciłby przy hipotetycznym kredycie w złotówkach. Gdyby ta pierwsza kwota była wyższa, bank zwróciłby klientowi nadwyżkę. Tym samym zniknęłoby ryzyko kursowe, choć oprocentowanie byłoby wyższe niż w kredycie frankowym.

Jak czytamy, bankowcy uważają taką propozycję za sprawiedliwą. Ma być ona odpowiedzią na skargi klientów, którzy twierdzą, że nie chcieli kredytu w złotówkach, ale zostali na niego namówieni. W 2017 r. PKO BP i Raiffeisen Polbank sprawdzali wśród swoich frankowych klientów zainteresowanie ofertą polegającą na umorzeniu odpowiednio 20 proc. i 30 proc. długu, aby po konwersji na złote miesięczna rata nie urosła. Odzew był znikomy, zainteresowanie wyraziło zaledwie parę procent z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSpFTfm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
makrel
rok temu
widze ze przynajmniej ten santander i oczywiscie pko walcza o swoich klientow , dobrze dobrze . szkoda ze frankowicze sami nie potrafili wlaczyc myslenia tylko teraz nagle sie pobudzili z reka w nocniku!!!
Obiektywny
rok temu
No skoro w 2017 odzew na ofertę PKO i Raiffeisen był znikomy to najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza albo kredyty brali same jelenie? Nie żal mi ich w takim razie
Patriota
rok temu
Również nie ufam bankom, poza czysto polskim PKO. Ale co do reszty? Oj, nie.
bDSpFTfn
Romek Bankowi...
rok temu
Tak sobie czasami czytam jak wszyscy jadą po frankowiczach - widziały gały co brały itp. Ale pytania jakie należy sobie zadać są następujące: 1. Czy bank może jako instytucja zaufania publicznego wprowadzać do umów zapisy niezgodne z prawem? 2. Czy bank w przypadku, gdy zostanie naruszone przez niego prawo ma ponieść karę czy nie? 3. Czy bank stoi ponad prawem? 4. Najistotniejsze pytanie czy banki w momencie przyznawania kredytów wiedziały, że wprowadzają zapisy niezgodne z prawem? - nikt o to jeszcze nie zapytał :) Odpowiedzi na te pytania są kluczowe nie tylko dla frankowiczów ale innych klientów, którzy korzystają z usług banków. W moim mniemaniu banki jako instytucje bardzo straciły w ostatnich czasach w oczach klientów. Dzisiaj patrzę na bank jak na maszynkę do robienia pieniędzy, która nie liczy się ze swoimi klientami - jak widać też po niektórych bankach nie liczą się też ze swoim dobrym wizerunkiem - klient i tak się znajdzie :) Pozdrowienia dla bankowców.
Jadwiga
rok temu
Nie dajcie się zwodzić banksterom, tylko chca odwlec, zastrzegają już, że nie będzie po kursie z dnia zaciągnięcia. Widzą, ze w Sądzie przegrywają i kapitał coraz trudniej odzyskać, próbują jeszcze coś ugrać, liczą, ze może złapia trochę naiwnych.
...
Następna strona