Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tak wyglądał kredyt hipoteczny w 2019 roku. Co czeka nas w 2020?

1
Podziel się:

Ubiegły rok był rekordowy pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych. O zobowiązanie na zakup własnego M. w grudniu wnioskowało aż 30,6 tys. klientów. To znacznie więcej niż we wcześniejszym 2018 roku. Czy sytuacja zmieni się diametralnie w 2020 roku?

Tak wyglądał kredyt hipoteczny w 2019 roku. Co czeka nas w 2020?
(iStock.com)

Według najnowszych danych wartość Indeksu BIK w grudniu 2019 roku dla kredytów hipotecznych wyniosła (+24,1%). Oznacza to, ze w tym czasie o kredyt na własne mieszkanie wnioskowało aż 30, 6 tys. osób.

W listopadzie 2018 roku odczyt ten wynosił (+23,1%), a o kredyt hipoteczny w tamtym czasie wnioskowało 25,5 tys. osób – czyli o 20% mniej niż w 2019. Średnia kwota kredytu o jaką starali się klienci w tamtym roku wyniosła w grudniu 288,1 tys. zł. – o 9% więcej niż w 2018.

Kredyty hipoteczne w 2018

W roku 2018 stopy procentowe NBP utrzymywały się na stabilnym poziomie, co przyczyniło się do niskich kosztów kredytów hipotecznych. Dzięki temu czynnikowi także w 2018 mogliśmy zanotować niskie oprocentowanie lokat, co było ważnym argumentem przy zakupie oraz wynajmie mieszkań.

Zobacz także: Obejrzyj także: Mieszkania zdrożały o kilkanaście procent. Sygnały z rynku wskazują, że hossa się nie kończy

Narodowy Bank Polski udostępnił dane, na podstawie których można z łatwością sprawdzić jak w poszczególnych miesiącach w 2018 roku wyglądały stawki oprocentowania oraz RRSO kredytów hipotecznych:

Na podstawie powyższych statystyk przy średnim oprocentowaniu dokładnie widoczna jest stabilizacja. Głównie ten czynnik mógł wpłynąć na tak duże zainteresowanie kredytem hipotecznym na własne mieszkanie. Na silne wzrosty liczby oraz wartości udzielonych kredytów w 2018 r. wpłynęły także takie inne aspekty między innymi:

• Atrakcyjne warunki kredytowe w bankach;
• Rekordowo niskie stopy procentowe;
• Lepsza sytuacja finansowa gospodarstw domowych.

Również rosnące ceny nieruchomości w dużym stopniu są czynnikiem zachęcającym do zaciągania kredytów na większe kwoty. W 2018 roku także promocje bankowe należały do atrakcyjnych, jak np. letnia odsłona kredytu mieszkaniowego w dawnym już BZ WBK.

Kredyty hipoteczne w 2019

Rok 2019 również był ciekawy dla rynku finansowego. Już w pierwszym półroczu odnotowano rekordową liczbę sprzedaży kredytów hipotecznych. Fakt ten potwierdza, że popyt na mieszkania jest ogromny, a instytucje finansowe chętnie udzielają zobowiązania kredytobiorcom.
Eksperci z BIK w 2018 prognozowali, że wartość kredytów hipotecznych w 2019 roku wzrośnie zaledwie o 8%. Ku zaskoczeniu wszystkich wartość ta wzrosła aż do 15%. Wpływ na to między innymi mogła mieć podwyżka cen mieszkań, ale również niskie stopy procentowe.

2019 rok okazał się również rekordowy pod względem zarobków Polaków. Z tego powodu automatycznie rosła kwota, na jaką zaciągane były kredyty hipoteczne. W ubiegłym roku na zakup własnego mieszkania Polacy łącznie zaciągnęli zobowiązanie na łączną kwotę 65 mld zł. Takie statystyki ostatni raz eksperci finansowi odnotowali w latach 2007-2008.

Poza doskonałą sytuacją banków udzielających kredyty hipoteczne, w 2019 również rynek nieruchomości odnotował rekord w sprzedaży mieszkań. W tym okresie do użytkowania oddano ponad 51 tys. mieszkań, a w budowie było kolejnych 63 tys. lokali. Polacy pomimo wysokich cen mieszkań nie zniechęcali się do zaciągnięcia kredytu na duże kwoty, by móc kupić wymarzone lokum.

Co przyniesie 2020 rok w kredytach hipotecznych?

W 2020 roku ceny mieszkań z pewnością nie zaczną spadać, ale wciąż mogą drożeć. Pomimo tego eksperci finansowi nie przewidują dużego spadku jeśli chodzi o sprzedaż kredytów hipotecznych. Jeżeli chodzi o zmiany w warunkach udzielania kredytu, to póki co banki nie szykują niczego poważniejszego.

Komisja Nadzoru Finansowego do końca 2020 roku zamierza wprowadzić zmiany w ofertach kredytów. Mianowicie KNF chce, aby kredytodawcy mogli zaciągać kredyty z wyborem stałego lub okresowo stałym oprocentowaniem. W te zmiany jednak wątpią nawet bankowcy twierdząc, że oferty te nie będą zbyt atrakcyjne dla kredytobiorców w czasie rekordowo niskich stóp procentowych.

Autor: Klaudia Spurgiasz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(1)
Ray
3 lata temu
“Również rosnące ceny nieruchomości w dużym stopniu są czynnikiem zachęcającym do zaciągania kredytów na większe kwoty” A moze zmiszajacym a nie zachecajacym ??? Nie wiem co za worek napisal to zdanie