Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Wybory samorządowe w 2024 roku. Oto ile mogą wydać komitety

4
Podziel się:

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Tymczasem PKW opublikowała dane dotyczące finansowania kampanii przedwyborczej. Jak się okazuje, najwięcej na swoją kampanię może wydać Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, a na trzecim - Trzecia Droga.

Wybory samorządowe w 2024 roku. Oto ile mogą wydać komitety
Wybory samorządowe odędą sie 7 kwietn (Licencjodawca)

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. To właśnie wtedy Polacy wybiorą wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a także swoich przedstawicieli w sejmikach oraz radach. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wydatków komitetów wyborczych - podał portal tvn24.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Najwięcej może wydać PiS

Z danych PKW wynika, że największy limit posiada Prawo i Sprawiedliwość. PiS może wydać maksymalnie 52,9 mln zł. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, która może maksymalnie wydać 35,8 mln zł. Trzecie miejsce natomiast przypadło Trzeciej Drodze, a ich limit wynosi 34,9 mln zł.

Inne komitety mają już niższe limity. Dla przykładu Lewica może wydać maksymalnie 12,4 mln zł, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 11,6 mln zł. Limity kolejnych komitetów wynoszą już poniżej 10 mln zł.

Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" może wydać 5,7 mln zł, natomiast Koalicja Samorządowa OK Samorząd - 2,9 mln zł. Jeszcze mniej może wydać Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców - 2,3 mln zł.

Jak obliczane są limity?

Jak wyjaśnia portal tvn24.pl, zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego, komitety wyborcze są zobligowane do przestrzegania limitów wydatków na kampanię wyborczą, które są ustalane przez Państwową Komisję Wyborczą. Limity są kalkulowane na podstawie sumy kwot, które są obliczane zgodnie z zasadami zawartymi w artykułach 378 i 476 kodeksu wyborczego.

Obliczania limitu wydatków na kampanię wyborczą polega na pomnożeniu kwoty przypisanej do jednego mandatu radnego przez liczbę mandatów, które przypada na okręgi, w których dany komitet wyborczy zarejestrował swoich kandydatów.

W najbliższych wyborach samorządowych, kwoty przypisane do jednego mandatu radnego wynoszą:

  • 1344,16 zł w wyborach do rady gminy w gminach, które liczą do 40 tys. mieszkańców,
  • 1613 zł w wyborach do rady gminy w gminach, które liczą powyżej 40 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic Warszawy,
  • 3225,99 zł w wyborach do rady powiatu,
  • 4838,99 zł w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu,
  • 8064,98 zł w wyborach do sejmiku województwa.

Inaczej jest w przypadku wyborów na stanowisko wójta. W gminach, które liczą do 500 tys. mieszkańców, limit ten jest obliczany poprzez pomnożenie liczby mieszkańców przez 60 groszy. Natomiast w gminach, które liczą powyżej 500 tys. mieszkańców, pierwsze 500 tys. mieszkańców mnoży się przez 60 groszy, a każdego kolejnego mieszkańca powyżej tej liczby mnoży się przez 30 groszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Teresa
1 tyg. temu
Debata-wybory samorządowe w 2024 r w Lodzi w dn.5 kwietnia odbyły się na tvp3 i wszyscy kandydaci się pokazali wyborcom i przedstawili po krótce co mają Lodzianom do zaproponowania.P Zdanowska zadrwila z wyborców i nie przyszła w ogóle do studia licząc, że wygra prezydenturę w przedbiegach.Czy mamy popierać kogoś takiego jak Zdanowska ,która z mieszkańców robi sobie niezdolnych do myślenia i są jej całkowicie obojętni..Lodz jest zaniedbana pomimo trzech kadencji w/w Pani.Zlikwidowano wiele połączeń tramwajowych i autobusowych.Ulice na obrzeżach miasta są dziurawe i taką osobę nadal mamy popierać.Wielki błąd, że ta pani nie pokazała się w studio. Wybierzmy osoba która zadba wreszcie o nasze miasto.
Bacz
2 tyg. temu
Tylko w małych gminach wyborcy będą w okręgach jednomandatowych wybierać swoich przedstawicieli. W większych gminach, miastach, w powiatach i w województwach będziemy w okręgach wielomandatowych wybierać radnych którzy bynajmniej nie będą przedstawicielami wyborców tylko będą przedstawicielami mafiokratów którzy ich raczyli wpisać na listę kandydatów.
Sax
2 tyg. temu
Pisowcy mają największy limit na wybory bo najwięcej nakradli przez 8 lat rządów złodziejskich to nas okradali
PLM
2 tyg. temu
Olałem wasze wybory nie jestem zainteresowany tymi przekrętami .