Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Hiszpanii wygrali socjaliści. Co to znaczy dla Polski?

0
Podziel się

W opinii szefa Centrum Stosunków Międzynarodowych Janusza Reitera, wynik wyborów w Hiszpanii może nieść bardzo poważne, a nawet groźne konsekwencje dla Polski. Kluczowe znaczenie będzie miała ewentualna decyzja rządu w Madrycie o wycofaniu wojsk z Iraku.

bDzevpQR

Janusz Reiter uważa, że zwiększyłoby to ryzyko terrorystycznego ataku na Polskę, by wymusić podobną decyzję.

"To byłaby zachęta do kolejnych zamachów Al-Kaidy, a polska opinia publiczna uznałaby, że jesteśmy następni w kolejce. W konsekwencji mielibyśmy poważny kryzys naszej polityki w Iraku i wzrost nastrojów izolacjonistycznych w Polsce. Więc sprawa jest dla Polski bardzo poważna" - powiedział Janusz Reiter Informacyjnej Agencji Radiowej.

Szef Centrum Stosunków Międzynarodowych sądzi, że wynik hiszpańskich wyborów oznacza kres polsko-hiszpańskiej koalicji w sprawie unijnej konstytucji. W jego opinii, ta koalicja jednak nigdy nie wydawała się szczególnie solidna.

bDzevpQT

"Oczywiście, nie jest dobrze, że Polska prawdopodobnie będzie musiała przystępować do rozmów o konstytucji osłabiona, bez swojego najważniejszego sojusznika, ale kompromis i tak wydaje się konieczny, więc tu nie robiłbym dramatu. Swoją drogą warto sobie uświadomić, że skoro w Hiszpanii jeden rząd popierał nicejski system głosowania w Radzie Unii, a drugi był temu oprzeciwny, to znaczy, że oba rozwiązania są dla Hiszpanii do przyjęcia" - podsumował Janusz Reiter.

Partia Socjalistyczna niespodziewanie wygrała wczorajsze wybory w Hiszpanii. Głosowało na nią 42 procent elektoratu. Hiszpańska Partia Ludowa Jose Marii Aznara zdobyła niespełna 38 procent głosów.

Według opinii obserwatorów, decydujący wpływ na wyniki głosowania miały czwartkowe zamachy terrorystyczne w Madrycie. Jeszcze do ubiegłego tygodnia, wyraźnym faworytem w wyborach była prawicowa Partia Ludowa.

bDzevpRu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)