Notowania

Wybory w Wielkiej Brytanii. Izba Gmin rozwiązana

O północy z wtorku na środę Wielka Brytania została bez posłów. Parlament został rozwiązany przed grudniowymi wyborami. Co ciekawe, kampania wyborcza działa na Wyspach zupełnie inaczej niż w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brytyjski parlament został rozwiązany w nocy z wtorku na środę (Fot: GERARD/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, kończy się kadencja składająca z dwóch sesji. Pierwsza trwała 839 dni (od czerwca 2017) i była najdłuższa w historii kraju. Druga zaś wręcz odwrotnie - trwała zaledwie 23 dni i była najkrótsza od 71 lat.

To była też kadencja, w której brytyjski parlament zyskał olbrzymią popularność w innych krajach. Głównie ze względu na głosowania brexitowe oraz premierów, którzy nie byli w stanie przeforsować w Izbie Gmin umowy rozwodowej z Unią Europejską.

Choćby z tego względu po raz pierwszy od wczesnych lat 80. parlament obradował w sobotę. Na niewiele się to jednak zdało, bo kluczowe głosowanie ws. brexitu i tak się nie odbyło.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Miniona kadencja to również kontrowersyjna decyzja o zawieszeniu obrad na 5 tygodni. Później jednak uznana przez Sąd Najwyższy za niezgodną z prawem.

Jeden z czterech budynków luksusowego osiedla, których dotyczył spór
Arbitraż międzynarodowy. Polska przegrała z agresywnym funduszem, ale nie składa broni

W środę w nocy parlamentarzyści stracili status posłów. W dużej mierze dlatego, by nie prowadzili kampanii wyborczej jako przedstawiciele Izby Gmin.

"Inaczej niż w Polsce, wszyscy tracą mandaty wraz z oficjalnym rozpoczęciem kampanii. Rząd kontynuuje pracę, ale w ograniczonym zakresie, nie mogąc podejmować decyzji, które mogłyby wpłynąć na wynik wyborów" - napisał na Twitterze Jakub Krupa, były korespondent PAP z Londynu.

Opozycja szuka kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Z pewnością nie będzie to Donald Tusk.
Wybory prezydenckie bez Donalda Tuska. Sikorski: "szkoda"

"Szczególnie ciekawy jest ten okres tzw. purdah, czyli kampanii, kiedy ministrowie nie są już posłami, a służba cywilna jest ściśle regulowana, aby nie była wykorzystywana do udziału w kampanii" - poinformował Krupa.

Wybory parlamentarne odbędą się 12 grudnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

antekbrak słów jaki to ciemny naród

07-11-2019

MarionettI znowu zacznie się temat brexitu -o ile przenieść -czy o rok czy o piec lat wyjscie z unii

Rozwiń komentarze (2)