Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiepura, górnik i rycerz zachęcali do głosowania

0
Podziel się:

"Nie bądź durny, idź do urny!" i "Tylko barany nie głosują" - to hasła z ulotek i plakatów na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego.

Kiepura, górnik i rycerz zachęcali do głosowania
(PAP/Andrzej Grygiel)

"Nie bądź durny, idź do urny!" i "Tylko barany nie głosują" - takie hasła pojawiły się na ulotkach i plakatach, które rozdawali i rozwieszali na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego studenci i dziennikarze z Sosnowca.

W zachęcaniu mieszkańców Zagłębia do udziału w wyborach wspierały ich postaci symbolizujące ten region - studenci przebrani za Jana Kiepurę, średniowiecznego rycerza z Będzina i górnika. Uczestnicy akcji podróżowali m.in. stylowym, zabytkowym samochodem, odwiedzając również Dąbrowę Górniczą i Będzin.

Osoby, które deklarowały chęć uczestnictwa w głosowaniu, otrzymywały naklejkę z hasłem "Nie jestem durny, idę do urny" oraz kolorowe kartki, na których mogły napisać, dlaczego warto brać udział w wyborach i czego oczekują od polityków.

Karteczki te zawieszono na tzw. Drzewku Wyborczym - sosence, która do późnego popołudnia ma stać na Placu Stulecia w Sosnowcu, a po wyborach ma zostać zasadzona w Sosnowcu.

Mieszkańcy regionu różnie reagowali na akcję. Ci, którzy zwykli uczestniczyć w wyborach deklarowali, że zrobią to i tym razem, inni mówili, że nigdy nie głosują i nie pójdą do wyborów i tym razem, "bo to nic nie zmieni". "Byli jednak i tacy, których chyba udało nam się przekonać. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że swoim głosem mogą opowiedzieć się za taką lub inną Polską" - powiedział PAP Piotr Celej z Wyższej Szkoły Humanitas, która zorganizowała happening wraz z redakcją "Wiadomości Zagłębia".

Jak podkreślił, organizatorzy celowo zdecydowali się na niezbyt uprzejme hasła happeningu, używając słów "durny" i "baran". "Chcieliśmy zwrócić uwagę na akcję, nawet nieco wstrząsnąć ludźmi" - powiedział Celej.

wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)