Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Wychodzenie z kryzysu potrwa lata. Ponure wizje przedsiębiorców

4
Podziel się:

Jeszcze kilka miesięcy temu przedsiębiorcy przewidywali, że pandemia koronawirusa skończy się w tym roku a wraz z nią pewien kryzys. Dziś zakładają, że ten proces potrwa całe lata, ale nastroje mają raczej optymistyczne.

Wychodzenie z kryzysu potrwa lata. Ponure wizje przedsiębiorców
Zamrożenie gospodarki to 2,2 mld zł start dziennie (Getty Images, getty images)
bEIGJZLV

Przewidywaniami i sytuacją przedsiębiorców zajął się Polski Instytut Ekonomiczny. Z opublikowanego właśnie raportu "Gospodarka na kwarantannie. Polska na tle Europy" wynika, że nie ma wśród nich optymizmu co do czasu trwania pandemii. Na początku lockdownu trzy czwarte z nich przewidywało, że pandemia skończy się w ciągu kilku miesięcy, co najwyżej roku.

Dziś prawie jedna trzecia (31 proc.) ludzi biznesu mówi już nie o roku czy nawet dwóch, ale o latach wychodzenia z pandemicznego dołka. Bardzo podobna grupa (30 proc.) jest zdania, że COVID-19 opuści nas w czasie od roku do dwóch lat.

Zobacz także: Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"
bEIGJZLX

Jednocześnie bardzo mocno poprawiły się nastroje przedsiębiorców, szczególnie w porównaniu z kwietniem tego roku. W tym właśnie miesiącu prawie jedna piąta firm nie miała już płynności finansowej a tylko jedna czwarta miała środki wystarczające na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy.

Na początku lipca, kiedy realizowano badanie, firm bez płynności finansowej było 5 proc. a 60 proc. miało środki na przeżycie powyżej 3 miesięcy.

bEIGJZMd

Autorzy raportu zauważyli też, że odmrożenie gospodarki przyniosło w Polsce efekty nieco lepsze niż unijna średnia. Koniec lockdownu wiązał się ze wzrostem sprzedaży detalicznej: w maju w państwach UE sięgnął on 93 proc. wartości z lutego, w Polsce – 94,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIGJZMy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ghu
rok temu
'Koronawirusa wymyśliliście Wy dziennikarze' jak mawiał klasyk w filmie Machulskiego
MT
rok temu
"Pandemia" potrwa 980 lat. Wszyscy ludzie na całym świecie zakażą się po 15 razy.
andy
rok temu
PIS grzał gospodarkę transferami socjalnymi co powodowało wzrost konsumpcji a inwestycje leżały. Teraz nie ma już kasy aby bezkarnie ( be wzrostu inflacji) dosypywać do kotła gospodarczego, ogołocili banki, wszystkie spółki skarbu państwa, tylko się modlą o pieniądze z uni. Tak oto wygląda cud gospodarczy PIS, wizja szybkiego gonienia zachodu. Elyty PIS rozkradają wszystko co się da. Taka jest goła prawda, ale suweren się ocknie jak mu kasy ubędzie.
bEIGJZMz
robi
rok temu
Nareszcie jakis bat na Polske.