Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Wychodzenie z kryzysu potrwa lata. Ponure wizje przedsiębiorców

4
Podziel się:

Jeszcze kilka miesięcy temu przedsiębiorcy przewidywali, że pandemia koronawirusa skończy się w tym roku a wraz z nią pewien kryzys. Dziś zakładają, że ten proces potrwa całe lata, ale nastroje mają raczej optymistyczne.

Wychodzenie z kryzysu potrwa lata. Ponure wizje przedsiębiorców
Zamrożenie gospodarki to 2,2 mld zł start dziennie (Getty Images, getty images)

Przewidywaniami i sytuacją przedsiębiorców zajął się Polski Instytut Ekonomiczny. Z opublikowanego właśnie raportu "Gospodarka na kwarantannie. Polska na tle Europy" wynika, że nie ma wśród nich optymizmu co do czasu trwania pandemii. Na początku lockdownu trzy czwarte z nich przewidywało, że pandemia skończy się w ciągu kilku miesięcy, co najwyżej roku.

Dziś prawie jedna trzecia (31 proc.) ludzi biznesu mówi już nie o roku czy nawet dwóch, ale o latach wychodzenia z pandemicznego dołka. Bardzo podobna grupa (30 proc.) jest zdania, że COVID-19 opuści nas w czasie od roku do dwóch lat.

Zobacz także: Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"

Jednocześnie bardzo mocno poprawiły się nastroje przedsiębiorców, szczególnie w porównaniu z kwietniem tego roku. W tym właśnie miesiącu prawie jedna piąta firm nie miała już płynności finansowej a tylko jedna czwarta miała środki wystarczające na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy.

Na początku lipca, kiedy realizowano badanie, firm bez płynności finansowej było 5 proc. a 60 proc. miało środki na przeżycie powyżej 3 miesięcy.

Autorzy raportu zauważyli też, że odmrożenie gospodarki przyniosło w Polsce efekty nieco lepsze niż unijna średnia. Koniec lockdownu wiązał się ze wzrostem sprzedaży detalicznej: w maju w państwach UE sięgnął on 93 proc. wartości z lutego, w Polsce – 94,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ghu
4 lata temu
'Koronawirusa wymyśliliście Wy dziennikarze' jak mawiał klasyk w filmie Machulskiego
MT
4 lata temu
"Pandemia" potrwa 980 lat. Wszyscy ludzie na całym świecie zakażą się po 15 razy.
andy
4 lata temu
PIS grzał gospodarkę transferami socjalnymi co powodowało wzrost konsumpcji a inwestycje leżały. Teraz nie ma już kasy aby bezkarnie ( be wzrostu inflacji) dosypywać do kotła gospodarczego, ogołocili banki, wszystkie spółki skarbu państwa, tylko się modlą o pieniądze z uni. Tak oto wygląda cud gospodarczy PIS, wizja szybkiego gonienia zachodu. Elyty PIS rozkradają wszystko co się da. Taka jest goła prawda, ale suweren się ocknie jak mu kasy ubędzie.
robi
4 lata temu
Nareszcie jakis bat na Polske.