Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyjeżdżasz za granicę, musisz to zgłosić. Resort cyfryzacji tłumaczy

Ministerstwo przypomina o obowiązku zgłoszenia zagranicznego wyjazdu dłuższego niż pół roku. Wymaga tego specjalna ustawa. Były minister pyta o paszport.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Wiesz o obowiązku zgłoszenia zagranicznego wyjazdu?

Ostateczny termin zgłoszenia wyjazdu z kraju to dzień, w którym zamierza się wyjechać za granicę – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji w rządowym komunikacie.

Jak tłumaczy resort, każdy kto opuszcza kraj na dłużej niż pół roku ma obowiązek to zgłosić. "Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności".

Obecnie nie ma konieczność wizyty w urzędzie, wystarczy zgłoszenie wysłać internetowo. – Zdajemy sobie sprawę, że każdy dłuższy wyjazd to także sporo formalności. Dlatego na tyle, na ile jest to możliwe, staramy się je ograniczać do minimum. Wyjazd za granicę można zgłosić choćby z wiozącej nas na lotnisko taksówki. Jedyne czego potrzebujemy to Internet i Profil Zaufany – podkreśla cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Takiego obowiązkowego zgłoszenia należy dopełnić na stronie obywatel.gov.pl, w zakładce Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zaznacza resort, usługa jest bezpłatna, a urzędnik od razu przyjmie zgłoszenie i można wyjeżdżać.

Ekspert wsadza kij w mrowisko. Pensja minimalna rośnie nieproporcjonalnie do produktywności

Do rządowego komunikatu odniósł się na Twitterze były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytając, czy "po powrocie paszport oddać czy jeszcze można zatrzymać?".

Ironizując były szef NFZ nawiązywał do czasów PRL, kiedy dokumentu nie wolno było trzymać w domu. Pobierało się go i oddawało na komisariacie. Dziś oczywiście takiego wymogu nie ma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2019

X55jedynie co moge zglosic temu krajowi to zrzeczenie sie obywatelstwa ... i jestem coraz blizej tego

09-07-2019

igraszki semantyczne.Jak taki Zaufany to... po co zgłaszać.

10-07-2019

JolaZabierają nam wolność, kawałek po kawałku, krok po kroku, a to wszystko po to żeby żyło nam się lepiej. Nie wolno nam nie wpłacać pieniędzy na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (229)