Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Pracujesz lub studiujesz za granicą. Fiskus i tak cię ścignie

303
Podziel się:

Skarbówka drobiazgowo prześwietla dochody Polaków, którzy wyjechali za granicę. Niejasne przepisy doprowadzają do sporów o to, kiedy Polak za granicą przestaje mieć obowiązek rozliczać się z rodzimą skarbówką.

Pracujesz lub studiujesz za granicą. Fiskus i tak cię ścignie
(Jack Wallsten/flickr)

Kontrole trwają i są bardzo szczegółowe – pisze ”Rzeczpospolita”. Zdarza się, że skarbówka żąda np. rachunków za zakup mebli, wizyt u lekarza czy wywóz śmieci. Mają one potwierdzić, że ktoś przeniósł się na stałe za granicę.

Zobacz także: Ekspert wsadza kij w mrowisko. Pensja minimalna rośnie nieproporcjonalnie do produktywności

Wielu Polaków pracujących lub studiujących za granicą ma problem z rozeznaniem, gdzie powinni płacić podatki i kiedy przestaje być tzw. rezydentem podatkowym – informuje dziennik. Kłopot w tym, że również fiskus ma problem z jednoznaczną interpretacją przepisów.

Tu kluczową sprawą ma być pytanie o centrum interesów życiowych. Zmienione w 2007 r. przepisy odeszły od pojęcia miejsca zamieszkania w rozumieniu kodeksu cywilnego na rzecz nieścisłego pojęcia ośrodka interesów życiowych oraz pobytu powyżej 183 dni – tłumaczy na łamach "Rz” Józef Banach, radca prawny i partner w kancelarii InCorpore.

To rodzi wiele sporów z fiskusem. Dziennik za przykład przywołuje sprawę mężczyzny, który na 3 lata wyjechał wraz z rodziną do Włoch gdzie pracował we włoskiej spółce. W kraju zostawił dom, otwarte rachunki bankowe i ubezpieczenie w ZUS. Zachował też możliwość powrotu do pracy, bo na czas wyjazdu wziął urlop bezpłatny.

Fiskus uznał, że pozostał więc rezydentem podatkowym i powinien się rozliczyć z dochodów uzyskanych za granicą w Polsce. Jednak wyroki sądów WSA i NSA stanęły po stronie mężczyzny uznając, że przez okres 3 lat jego centrum interesów życiowych znajdowało się we Włoszech.

Takich spraw ma być coraz więcej – ostrzega ”Rz”. Problem bowiem ma coraz szerszy zasięg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(303)
TUSKdoSPRAWDZ...
3 lata temu
zy wobec Tuska tez juz prowadza postepowanie bo zarabia w Brukseli, zostawil dom, zone, wnuki ale w Polsce pojawia sie pratkycznie co tydzien lub dwa wiec interes zycia ma w Polsce wiec powinni go dopodatkowac w Polsce wg. naszej skali ponad to co zaplaci w Brukseli. BRAC sie za TUSKA - na co czekacie ?
68
3 lata temu
Nic nie szkodzi,zrzeknę się obywatelstwa i przyjmie Niemieckie....dobranoc ...
taka sobie Ko...
3 lata temu
przypomnę, że żaden rząd nie ma swojego ani grosza, tylko ma pieniądze podatników. jak zabiera z OFE lub finansuje filmy fabularne z aktorem premierem to tez nie za swoje ... także ci co biorą mam nadzieję, że wiedzą że okradzionym może będzie trzeba zwrócić. ..
j-23
3 lata temu
a jak za granice na stałe wyjade, to beda mnie szukać Europejskim nakazem aresztowania,listem gończym ,łowcy cieni czy jak?i na siłe z powrotem do polaczkowa mnie ściągną?
Yarosław
4 lata temu
Praca za granicą to zawsze fajne wyzwanie. Zdobyłem dużo doświadczenia z otto w Holandii.
...
Następna strona