Notowania

podatki
18.10.2018 08:15

Pracujesz lub studiujesz za granicą. Fiskus i tak cię ścignie

Skarbówka drobiazgowo prześwietla dochody Polaków, którzy wyjechali za granicę. Niejasne przepisy doprowadzają do sporów o to, kiedy Polak za granicą przestaje mieć obowiązek rozliczać się z rodzimą skarbówką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Wallsten/flickr)

Kontrole trwają i są bardzo szczegółowe – pisze ”Rzeczpospolita”. Zdarza się, że skarbówka żąda np. rachunków za zakup mebli, wizyt u lekarza czy wywóz śmieci. Mają one potwierdzić, że ktoś przeniósł się na stałe za granicę.

Ekspert wsadza kij w mrowisko. Pensja minimalna rośnie nieproporcjonalnie do produktywności

Wielu Polaków pracujących lub studiujących za granicą ma problem z rozeznaniem, gdzie powinni płacić podatki i kiedy przestaje być tzw. rezydentem podatkowym – informuje dziennik. Kłopot w tym, że również fiskus ma problem z jednoznaczną interpretacją przepisów.

Tu kluczową sprawą ma być pytanie o centrum interesów życiowych. Zmienione w 2007 r. przepisy odeszły od pojęcia miejsca zamieszkania w rozumieniu kodeksu cywilnego na rzecz nieścisłego pojęcia ośrodka interesów życiowych oraz pobytu powyżej 183 dni – tłumaczy na łamach "Rz” Józef Banach, radca prawny i partner w kancelarii InCorpore.

To rodzi wiele sporów z fiskusem. Dziennik za przykład przywołuje sprawę mężczyzny, który na 3 lata wyjechał wraz z rodziną do Włoch gdzie pracował we włoskiej spółce. W kraju zostawił dom, otwarte rachunki bankowe i ubezpieczenie w ZUS. Zachował też możliwość powrotu do pracy, bo na czas wyjazdu wziął urlop bezpłatny.

Fiskus uznał, że pozostał więc rezydentem podatkowym i powinien się rozliczyć z dochodów uzyskanych za granicą w Polsce. Jednak wyroki sądów WSA i NSA stanęły po stronie mężczyzny uznając, że przez okres 3 lat jego centrum interesów życiowych znajdowało się we Włoszech.

Takich spraw ma być coraz więcej – ostrzega ”Rz”. Problem bowiem ma coraz szerszy zasięg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2018

MirasŻeby rozdawać, trzeba kogoś oskubać, niema nic za darmo.

18-10-2018

ŚmieszneFIskus to nowotwór zżerający Polaków

18-10-2018

Art. 7 ust. 3 TUESkarbówka, to mogłaby drobiazgowo prześwietlać realizację obowiązków podatkowych od dochodów uzyskanych na terytorium Polski przez ok. 2 mln … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (298)