Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Wyłudzanie nieruchomości. 4 osoby zatrzymane

210
Podziel się:

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało cztery osoby podejrzane o udzielanie lichwiarskich pożyczek pod zastaw nieruchomości. Wśród zatrzymanych jest notariusz, który miał zapewniać obsługę prawną nieuczciwych transakcji.

Wyłudzanie nieruchomości. 4 osoby zatrzymane
(East News)

Zatrzymania mają związek ze śledztwem, jaki prokuratura w Gdańsku prowadzi w sprawie lichwiarskich pożyczek w formie aktów notarialnych. Pożyczkobiorcy tracili grunty, domy lub mieszkania wartością znacząco przewyższające wysokość zaciągniętych zobowiązań.

Przestępcy działali w latach 2010-2015. Pokrzywdzone przez nich osoby były "nieporadne życiowo" i znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej.

"Byli przez podejrzanych wprowadzani w błąd odnośnie warunków umów pożyczek, a w szczególności okoliczności dotyczących ich spłaty i tzw. kosztów ukrytych. Spłata zobowiązania była praktycznie niemożliwa" – podała Prokuratura Krajowa.

Zobacz także: Kredyty po pandemii będą droższe? Ekspertka wyjaśnia

W trakcie śledztwa badanych jest ponad 150 transakcji, w których brali udział podejrzani. Dotychczas zarzuty usłyszało 15 osób.

Ostatnie 4 osoby zatrzymano w okolicach Warszawy.

- Rola tych osób mogła być związana z obsługą prawną transakcji, a ponadto część podejrzanych mogła pełnić funkcję tzw. naganiaczy, czyli proponować udzielenie pożyczek, pośredniczyć przy sporządzaniu umów, jak również sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji – powiedział Paweł Żukiewicz z CBŚP. - Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, dokumentację oraz mienie podejrzanych w kwocie 600 tysięcy złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa co do mienia znacznej wartości, wyzyskiwanie pokrzywdzonych na podstawie nieuczciwych umów.

"Zatrzymany notariusz usłyszał także zarzuty niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" – informuje prokuratura.

Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie aresztu wobec wszystkich podejrzanych, ale sąd przychylił się tylko do trzech z nich.

"Sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec notariusza. Prokurator nie zgodził się z tą decyzją i złożył zażalenie na to postanowienie" – podała prokuratura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
Zastanawiajac...
3 lata temu
I to wszystko wina Niemców
Zastanawiając...
3 lata temu
Czytając komentarze można dojść do wniosku, że większość z wypowiadających się zaliczyć można do grona "nieporadnych życiowo", cyt.:"mafia, każdy notariusz i komornik w zmowie, 150 lat więzienia, sędzia dostał łapówkę".Tak wszystko notariusze, sędziowie, adwokaci, komornicy, lekarze, prokratorzy, politycy, Pani że sklepu mięsnego w latach 80tych BYLI SĄ I BEDĄ W MAFII.
Ayna
3 lata temu
Notariusz powinien tracic prawo wykonywania zawodu na zawsze. Tylko taka kara moze odstraszyc innych. W innych miastach tez sa podobni, dzialaja w zmowie z adwokatami I sedziami.
W myśl powied...
3 lata temu
Duś bliźniego aż spadnie ostatnia koszula z niego.Notariusz powinie dostać najwyższy wymiar kary,przepadek mienia w całości.Jest to urzędnik państwowy NAJWYŻSZEGO ZAUFANIA I DLATEGO POWINIEN OTRZYMAĆ NAJWYŻSZĄ KARĘ.Czyżby zawód notariusz schodził na ....psy.Takich przekrętów notariusz jest więcej o czym można przekonać się oglądając reportaże telewizyjne.Tu ma pole do po-pisu niejeki miękiszon.!
Żal to czytać...
3 lata temu
Swoją droga to ludzie nie wiedza co podpisują ?? Chyba jednak nie jest tak ze ktoś podsuwa im papier a oni składają nad nim podpis... wy byście tak zrobili ? Dlaczego nikt tu nie pisze o bezmyślności tych którzy biorą taka pożyczkę, o tym ze może choć przez chwile powinni pomyśleć czy warto ? Cała wina jak czytam posty leży na przedsiębiorcy i notariuszu ... ludzie sobie nie radzą ze swoimi zobowiązaniami a w opinii wielu najwyraźniej nie jest to ich wina
...
Następna strona