Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.11.2019 11:41

Wynagrodzenia przyśpieszyły. Efekt podwyżek nauczycieli

Tak szybko w tym roku wynagrodzenia w gospodarce jeszcze nie rosły. I to wcale nie w dużych firmach. Tym razem prym przejęła budżetówka. A głównie nauczyciele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd znalazł miliard na podwyżki dla nauczycieli i średnia GUS od razu poszła w górę (Fot: Marcin Obara/ PAP)

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w trzecim kwartale 4 931,59 zł brutto - podał GUS. Na umowie o pracę oznacza to 3 565 zł na rękę, a pracodawca musi na taką pensję wyłożyć 5 942 zł.

Średnie płace wzrosły o 7,7 proc. rok do roku i o 1,9 proc. w porównaniu z drugim kwartałem. Tak wysokiej dynamiki nie było od czwartego kwartału ubiegłego roku. Równo rok temu płace rosły wolniej niż teraz.

Wymieniona wyżej średnia liczona jest na podstawie pensji w firmach z minimum 10 pracowników oraz w sferze budżetowej. Z racji tego, że wzrost płac w dużych i średnich przedsiębiorstwach ostatnio spowalniał (6,6 proc. rdr we wrześniu), wzrost średniej to ewidentnie wpływ płac w budżetówce. Z podwyżką dla nauczycieli od września na czele.

Zobacz też: ZNP ma pomysł na pensje nauczycieli. Chcą je powiązać ze średnią krajową

To wzrosło od września o 9,6 proc. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty zwiększyło się o 244 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - o 251 zł brutto, nauczyciela mianowanego - o 285 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego - o 334 zł brutto. Do tego minimalna kwota dodatku za wychowawstwo wzrosła do 300 zł i wprowadzono tysiąc złotych na start początkujących nauczycieli.

Nauczyciele to tak liczna grupa zawodowa, że ich płace mają poważny wpływ na liczenie średniej GUS. W bieżącym roku szkolnym jest ich 588 tys. Ich wrześniowa podwyżka kosztuje budżet dodatkowe 1,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wynagrodzenia, wynagrodzenie nauczycieli, płace, gus, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

GestorJak pamięcią sięgnąć to nauczycielom zawsze było i będzie źle. To najmniej zapracowana grupa zawodowa w Polsce, oni nawet pojęcia nie mają jak.musi … Czytaj całość

13-11-2019

PracodawcaBandyctwo! Z 6000 zagrabionych pracodawcy pieniędzy, 2500 zabiera Państwo, a 3500 dostaje Pracownik, któremu zabiera się średnio 30-40% podczas … Czytaj całość

13-11-2019

HdgjiPedagogi to zadufane nieroby. Płaca adekwatna do wypracowanej liczby godzin.

Rozwiń komentarze (24)