Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o wynagrodzeniach. Najlepiej zarabia się w górnictwie i informatyce

125
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 r. wyniosło 6287,79 zł – podał GUS. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosło nominalnie o 12,0 proc. Na zdecydowanie wyższe od średniej pensje można liczyć w sektorach Informacja i komunikacja oraz Górnictwo i wydobywanie.

Są najnowsze dane o wynagrodzeniach. Najlepiej zarabia się w górnictwie i informatyce
Przeciętne płace w Polsce rosną, ale wolniej niż inflacja (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl)

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia był wyższy od notowanego w pierwszych trzech kwartałach 2021 r., kiedy to wyniósł 8,5 proc. r/r. Był jednak niższy niż inflacja, która od kwietnia 2022 r. nie spadła poniżej 12,4 proc. rok do roku. Oznacza to, że realne płace Polaków w 2022 r. zaczęły maleć.

Wynagrodzenia (średnia krajowa) w I-III kwartale 2022 r. – dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie badane przez GUS było zróżnicowane m.in. ze względu na sektor własności. W sektorze publicznym średnia była o 8,6 proc. wyższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem.

Natomiast w sektorze prywatnym średnia była niższa o 3,2 proc. od przeciętnego wynagrodzenia ogółem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

W sektorze prywatnym najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja (11254,83 zł), z kolei w sektorze publicznym w sekcji Górnictwo i wydobywanie (10947,44 zł i rekordowy wzrost aż o 22,8 proc. r/r).

Wynagrodzenia pozostały także znacznie zróżnicowane w regionach. W Warszawie przeciętne wynagrodzenie w I-III kwartale 2022 r. było najwyższe i wyniosło 8121,18 zł brutto. To więcej o 2493,33 zł niż w regionie warmińsko-mazurskim, gdzie zanotowano najniższą jego wartość.

  • Liczba pracujących w Polsce według stanu na 30 września 2022 r. wyniosła 9784,7 tys. osób. Było to więcej o 1,8 proc. w stosunku do ostatniego dnia września 2021 r.
  • Przeciętne miesięczne zatrudnienie w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 r. wyniosło 9309,2 tys. etatów. Było to o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytając te dane, trzeba pamiętać, że dane o średnim wynagrodzeniu odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
Pppp
rok temu
Każdy dostanie podwyżkę to jest pewne, ale opłat
Kuba25
rok temu
magia liczb jak za Gierka
Szpital
rok temu
Mało to pielęgniarkom i całej służbie zdrowia a wszyscy wiemy jak tam się pracuje i traktuje ludzi... Jak można być dziennie w 3 pracach od przychodni do szpitala.... Kiedy one śpią?aaa no tak w pracy , taka jakoś usługi ale wieczór mało
ADAM
rok temu
A ja kocham nasze piekne, ludowe, ojczyzne.
Ciekawy
rok temu
Jakie 12%, minister od kultury w tv powiedział, że płace Polaków wzrosły o 100%. To minister czy GUS ma się doinformować?
...
Następna strona