Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2020. Duda czy Trzaskowski? Sondaż exit poll pokazuje niemal identyczne poparcie

11
Podziel się:

W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Różnica jest tak mała, że w praktyce zwycięzca wyborów wcale nie jest przesądzony. Trzeba zatem czekać na ostateczne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Znamy sondażowe wyniki drugiej tury.
Wybory prezydenckie 2020. Znamy sondażowe wyniki drugiej tury. (Facebook)

Z sondażu pracowni Ipsos - przygotowanego na zlecenie TVN, Polsatu i TVP - wynika, że to urzędujący prezydent prowadzi z kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Jednak różnica mieści się w granicach błędu statystycznego, jest mniejsza niż 1 punkt procentowy. To niespotykana sytuacja, o czym informuje sama pracownia badawcza. Ipsos - jak podał TVN24 - uprzedza, że sondaż nie wskazuje zwycięzcy.

Według sondażu exit poll firmy Ipsos frekwencja wyniosła 68,9 proc.

Wybory 2020. Czym jest sondaż exit poll

Ipsos podaje na razie wstępne wyniki, szacując margines błędu na ok. 2 pkt proc. Niektórzy eksperci mówią jednak, że w przypadku badań exit poll błąd statystyczny może wynieść więcej, nawet 4 pkt proc. Ok. godz. 1:30 powinny się pojawić bardziej szczegółowe wyniki, tzw. late poll. Ipsos zakłada, że margines błędu to w tym przypadku około 1 pkt proc.

Badanie exit poll zostało przeprowadzone przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi, zebrano około 50 tysięcy ankiet. Przy badaniu pracowało 1050 ankieterów. Respondent otrzymywał ankietę na kartce A4, samodzielnie ją wypełniał, wskazując, na kogo zagłosował i wrzucał do urny firmy Ipsos.

Państwowa Komisja Wyborcza będzie sukcesywnie publikowała na swojej stronie internetowej wyniki z kolejnych komisji. Prawdopodobnie jednak ostateczne i oficjalne wyniki wyborów PKW ogłosi w poniedziałek lub we wtorek.

Andrzej Duda jest prezydentem RP od 6 sierpnia 2015 r. W wyborach prezydenckich 5 lat temu pokonał kandydata PO Bronisława Komorowskiego. Duda wcześniej był m.in. europosłem, posłem na Sejm, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski od listopada 2018 jest prezydentem Warszawy, wcześniej był m.in. ministrem administracji i cyfryzacji oraz wiceministrem w resorcie spraw zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
POL
3 lata temu
Brawo Panie Andrzeju.Jest Pan najlepszym długopisem dla nas wszystkich.To Pan podpisał najlepsze ustawy.Będzie Pan ogłoszony prezydentem 1000 lecia.Pozdrawiam, życzę dużo siły one się Panu przydadzą.Czy warto tyle dawać ludziom ?Platforma wszystko zabierała a widać ,że bardzo ich kochają.
***** ***
3 lata temu
Brawo młodzi! Jesteśmy siłą! Jutro jest nasze! Pokazaliśmy, że mamy dość gnicia w studenckich melinach po babci, gdzie warunki urągają ludzkiej godności. PiS doprowadził do patologii na rynku nieruchomości, gdzie większość nowych mieszkań jest kupowana "pod inwestycję" za gotówkę, coraz trudniej o kredyt hipoteczny, zlikwidowano program Mieszkanie dla Młodych, spekulanci pompują bańkę, a mieszkania stały się instrumentem finansowym. Młodzi potrzebują mieszkań do rozwoju, do pracy zdalnej, do założenia rodziny i żeby zapewnić bezpieczeństwo. 500 nie działa. Dzietność spada. Mamy dość! PiS musi odejść i my do tego doprowadzimy! Zjednoczenie Młodych! Różne poglądy, jeden cel. Dziś gramy do jednej bramki. Homo, hetero, lewak, prawak, w nas jest siła! PiS nie dba o nas młodych. PiS dba o patologię i o emerytów. Ale to my jesteśmy przyszłością. My chcemy tu żyć, tu mieszkać. Chcemy mieć warunki do rozwoju. Jeden sztandar, wspólny cel: ***** ***
ww
3 lata temu
nie ma co się spinać, to jest matrix dla plebsu, oficjalny wynik będzie za kilka dni, powstaną dwa skłócone obozy polityczne a zwykli Polacy za rok obudzą się w biedzie z długami nie do spłacenia...
dae
3 lata temu
Polska pod Bialo Czerwona flaga a nie pod teczowa
400kilo
3 lata temu
Deo gratias