Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki wyborów 2020. Duda czy Trzaskowski? Sondaż exit poll pokazuje niemal identyczne poparcie

W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Różnica jest tak mała, że w praktyce zwycięzca wyborów wcale nie jest przesądzony. Trzeba zatem czekać na ostateczne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Facebook)
Wybory prezydenckie 2020. Znamy sondażowe wyniki drugiej tury.

Z sondażu pracowni Ipsos - przygotowanego na zlecenie TVN, Polsatu i TVP - wynika, że to urzędujący prezydent prowadzi z kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Jednak różnica mieści się w granicach błędu statystycznego, jest mniejsza niż 1 punkt procentowy. To niespotykana sytuacja, o czym informuje sama pracownia badawcza. Ipsos - jak podał TVN24 - uprzedza, że sondaż nie wskazuje zwycięzcy.

Według sondażu exit poll firmy Ipsos frekwencja wyniosła 68,9 proc.

Wybory 2020. Czym jest sondaż exit poll

Ipsos podaje na razie wstępne wyniki, szacując margines błędu na ok. 2 pkt proc. Niektórzy eksperci mówią jednak, że w przypadku badań exit poll błąd statystyczny może wynieść więcej, nawet 4 pkt proc. Ok. godz. 1:30 powinny się pojawić bardziej szczegółowe wyniki, tzw. late poll. Ipsos zakłada, że margines błędu to w tym przypadku około 1 pkt proc.

Badanie exit poll zostało przeprowadzone przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi, zebrano około 50 tysięcy ankiet. Przy badaniu pracowało 1050 ankieterów. Respondent otrzymywał ankietę na kartce A4, samodzielnie ją wypełniał, wskazując, na kogo zagłosował i wrzucał do urny firmy Ipsos.

Państwowa Komisja Wyborcza będzie sukcesywnie publikowała na swojej stronie internetowej wyniki z kolejnych komisji. Prawdopodobnie jednak ostateczne i oficjalne wyniki wyborów PKW ogłosi w poniedziałek lub we wtorek.

Andrzej Duda jest prezydentem RP od 6 sierpnia 2015 r. W wyborach prezydenckich 5 lat temu pokonał kandydata PO Bronisława Komorowskiego. Duda wcześniej był m.in. europosłem, posłem na Sejm, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski od listopada 2018 jest prezydentem Warszawy, wcześniej był m.in. ministrem administracji i cyfryzacji oraz wiceministrem w resorcie spraw zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2020

Joannaniepojete jest dla mnie glosowanie na D. Przeciez dla komfortu psychicznego wiadomo ze lepiej by bylo miec prezydenta ktory jest czyms wiecej niz … Czytaj całość

12-07-2020

RodakDosc Andrzeja Dudy ktorzy sluzy tylko Kaczynskiemu.PIS rozlozyl kraj na lopatki zadluzenie kosmiczne bezrobocie tylko dbaja o amerykanskie … Czytaj całość

12-07-2020

daePolska pod Bialo Czerwona flaga a nie pod teczowa

Rozwiń komentarze (11)