Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Podliczono głosy z 99,25% komisji. Tylko trzy ugrupowania nad progiem

0
Podziel się:

Znamy wyniki wyborów do europarlamentu po podliczeniu głosów z 99,25 procent komisji wyborczych. Na tę chwilę tylko trzy ugrupowania wyślą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Prowadzi PiS przed Koalicją Europejską.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Na zdj. prezes PiS Jarosław Kaczyński
Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Na zdj. prezes PiS Jarosław Kaczyński (East News)

Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji odbyły się w 28 państwach członkowskich Wspólnoty. Zostały one zaplanowane na okres od 23 do 26 maja br. W Polsce wyborcy głosowali w niedzielę 26 maja.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) opublikowała w poniedziałek rano dane wyniki wyborów do europarlamentu po podliczeniu głosów 99,25 procent komisji. Według nich do PE swoich przedstawicieli wyśle jedynie trzy ugrupowania.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło poparcie 45,57 proc. wyborców, Koalicja Europejska 38,29, a Wiosna Roberta Biedronia 6,04.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019 w Polsce

26 maja Polacy wybierali 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Najnowsze dane PKW wskazują, że PiS zwiększył przewagę nad Koalicją Europejską w porównaniu do wyników sondażowych. Do europarlamentu wejdą także jedynie trzy ugrupowania, choć wstępne wyniki exit poll wskazywały na cztery. Poza progiem wyborczym po zliczeniu głosów z 99% komisji obowodowych znajduje się Konfederacja z wynikiem 4,55 proc.

Wyniki wyborów do europarlamentu z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 45,56 proc.
  • Koalicja Europejska - 38,3 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • Konfederacja - 4,55 proc.

Brakuje 187 protokołów wyborczych. Według najnowszych danych frekwencja wyniosła rekordowe 45,42 proc. Jak przekazał na porannej konferencji wiceprzewodniczący PKW, jeśli nie będzie problemów, to poznanie wyników jest "kwestią godzin".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)