Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ceny prądu zwalają z nóg. Stawka OZE dwukrotnie niższa

45
Podziel się:

W 2022 roku stawka opłaty OZE będzie ponad dwukrotnie niższa niż rok wcześniej i wyniesie 90 groszy za MWh - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki.

Ceny prądu zwalają z nóg. Stawka OZE dwukrotnie niższa
Obniżka stawki OZE to bardzo dobra informacja zwłaszcza dla odbiorców przemysłowych (Adobe Stock, Lisa F. Young)

Stawka opłaty OZE w tym roku wynosi 2,20 zł za MWh.

"Przyszłoroczny spadek stawki opłaty OZE związany jest głównie z wysokimi cenami energii elektrycznej notowanymi na giełdzie, co istotnie wpływa na ograniczenie ujemnego salda, o które wnioskują beneficjenci systemów wsparcia przewidzianych ustawą o odnawialnych źródłach energii" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes URE Rafał Gawin.

Coraz większa skala OZE

Jak tłumaczył, "to bardzo dobra informacja zwłaszcza dla odbiorców przemysłowych, zużywających na potrzeby produkcji duże wolumeny energii elektrycznej".

Zobacz także: Ceny prądu w Polsce. Gdyby nie regulacje, byłoby jeszcze drożej

"Dostrzegany od pewnego czasu trend funkcjonowania odnawialnych źródeł energii na coraz większą skalę, w warunkach rynkowych, pozwolił na skalkulowanie stawki opłaty OZE na rok 2022 na poziomie ponad dwukrotnie niższym niż w roku 2021" - dodał.

URE tłumaczy, że na kalkulację stawki i spadek jej wysokości w 2022 roku miało wpływ kilka czynników.

"Przede wszystkim należy zauważyć, że produkcja energii w systemie aukcyjnym i wchodzenie kolejnych wytwórców do tego systemu to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji i inwestycji. Nie mamy zatem jeszcze do czynienia z maksymalną zadeklarowaną produkcją energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje" - poinformował URE.

Wnioski o podwyżki

Wprowadzona ustawą o OZE w 2015 r. opłata OZE pokrywa koszty wynikające z uczestnictwa producentów zielonej energii w systemie aukcyjnym oraz w systemach: taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) oraz dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in premium).

Stawka opłaty OZE jest jedną ze składowych rachunku wystawianego odbiorcom przez dystrybutorów energii. Opłaty te dystrybutorzy zaczęli pobierać od 1 lipca 2016 roku, tj. od dnia wejścia w życie przepisów nowelizacji ustawy o OZE - podano.

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski o zmiany w taryfach cen prądu na 2022 rok od największych sprzedawców. Rozpoczyna się więc postępowanie taryfowe. Analitycy nie mają wątpliwości, że ceny wzrosną.

O nowe taryfy złożyło czterech sprzedawców prądu Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa oraz pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych - donosi "Rzeczpospolita".

Prezes URE powinien zakończyć postępowanie przed końcem roku, a wówczas dowiemy się, jakie zostaną ustalone ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawki opłat dystrybucyjnych na 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
niedaleko
3 lata temu
jest wystarczajaco energii dla nas wszystkich ale oczywiscie kreowany jest ''niedobor'' by nas dodatkowo naliczac i manipulowac cenami, tak samo z woda, obieg wody w przyrodzie, wody starczy dla kazdego nawet zostanie
czytacz
3 lata temu
W zamian otrzymamy oplate kogeneracyjna 4,06 zł za MWh zeby odbiorcy ciepla z elektrowni mieli taniej.
Obiektywnie
3 lata temu
Energia będzie rosnąć w cenach,bo musimy zrezygnować w krótkim czasie z węgla. Jeśli nie dopniemy planów,to będą kary z UE. Energia i tak będzie droga w UE i tak.Nie ma innego wyjściaEuropa przy nowych cenach MUSI koniecznie nauczyć się prądu naprawdę oszczędzać.Zrezygnować z mikrofalówek,plazm,tv LCD.Włączać komputer tylko w bardzo pilnych sprawach,zrezygnować z pracy zdalnej,bo jeśli zostaniemy na zdalnym,to ponad połowa wynagrodzenia będzie zjedzona przez rachunek energetyczny.Wyłączać światło w każdym pomieszczeniu gdy z niego wychodzimy,wyłączać wszystkie przedłużacze w domu jedynie zostawić lodówkę włączoną.Zmienić smartfon na prosty klawiszowy telefon,który na jednym naładowaniu spokojnie 3 tygodnie wytrzyma.I jeszcze jedno: zrezygnować z licznika abonamentowego,zrobić na przedpłatę.To pozwoli kontrolować wydatek energetyczny na bieżąco i nauczy oszczędzać.
ref
3 lata temu
Ja ekologowi każdemu dałbym miotłę ,łopate grabie dosprzątania PLANETY.
Andrzej
3 lata temu
No nie szał po prostu szał a za te oszczędności to sobie pięć minut dłużej telewizję poogladam🤣
...
Następna strona