Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Dziś prokurator generalny nie odpowiada przed nikim"

0
Podziel się:

Mariusz Błaszczak tłumaczy, jak powinno wyglądać to stanowisko.

"Dziś prokurator generalny nie odpowiada przed nikim"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego powinny być połączone. Takie stanowisko ma Prawo i Sprawiedliwość. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak tłumaczy, że prokurator generalny ponosiłby dzięki temu odpowiedzialność polityczną.

- _ Daje to możliwość dyscyplinowania przez prokuratora generalnego prokuratorów, którzy mu podlegają, bo ta instytucja ma charakter hierarchiczny. Dziś po zmianach przeprowadzonych trzy lata temu mamy do czynienia z brakiem odpowiedzialności ze strony prokuratury _ - uważa Błaszczak.

- _ Prokurator generalny czy też prokuratura w całości nie odpowiadają przed nikim. Mamy także do czynienia z ubezwłasnowolnieniem prokuratora generalnego, który nie ma wpływu na to, w jaki sposób prowadzone są śledztwa przez poszczególnych prokuratorów _ - dodaje.

Polityk podkreśla, że prokurator generalny jako minister sprawiedliwości powinien odpowiadać za swoją działalność przed Sejmem.

- _ Jeżeli nie radzi sobie z wypełnianiem swojej funkcji, to po prostu jest odwoływany przez sejm albo podaje się do dymisji, bo w innym przypadku to jest po prostu niemożliwe, żeby ten system funkcjonował _ - mówi szef klubu PiS.

- _ To nie jest tak, że prokuratura sama z siebie będzie działała. Zawsze jest tak, że daną instytucją kieruje określony człowiek. Ten człowiek powinien mieć - po pierwsze - kompetencje do tego, żeby dyscyplinować swoich podwładnych i - po drugie - powinien odpowiadać przed inną instytucją. _

Zmiany w ustawie o prokuraturze zapowiedział minister sprawiedliwości. Nowelizacja ma trafić do Sejmu we wrześniu, choć na razie nie są znane jej szczegóły.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej uprawnień dla prokuratora? Obecny model prokuratury bez możliwości ingerencji Prokuratora Generalnego w decyzje procesowe powinien być zmieniony - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.
Były minister będzie teraz prezesem NIK Kandydata Platformy poparli też posłowie PSL i SLD.
PiS oburzone. Nie tak to powinno wyglądać Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak twierdzi, że prezydencka podróż na Ukrainę była błędem.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)