Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński porównuje OFE do ruletki

0
Podziel się:

Prezes PiS mówi, że Polacy muszą zrozumieć, na czym polega ryzyko funduszy.

Kaczyński porównuje OFE do ruletki

Zmiany w systemie emerytalnym musi poprzedzić wyczerpująca kampania informacyjna. Tak Jarosław Kaczyński odniósł się do rządowego projektu zmian w OFE i ZUS.

Jego zdaniem, Polacy powinni mieć wolny wybór: czy chcą pozostać w Otwartych Funduszach Emerytalnych czy też mieć emeryturę wyłącznie ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jarosław Kaczyński przypomniał, że PiS od dawna opowiada się za zmianami dotyczącymi OFE.

_ - To, że rząd chce je wprowadzić, jest _ - jak powiedział - _ informacją dobrą, ale pod warunkiem, że nie będzie prowadziło do dalszego zadłużania kraju oraz że nie będzie zagrożenia roszczeniami odszkodowawczymi ze strony funduszy inwestycyjnych za utratę zysków _.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że państwo powinno przeprowadzić bardzo szeroką akcję informacyjną - _ tak, by obywatele zrozumieli, na czym polega ryzyko uczestnictwa w OFE _.

Zdaniem prezesa PiS, reformie emerytalnej w 1999 roku towarzyszyła największa w trzeciej Rzeczypospolitej akcja dezinformacyjna, bo wmawiano ludziom, że OFE doprowadzi do zdecydowanego podwyższenia emerytur.

Według Jarosława Kaczyńskiego, twórcy reformy zdawali sobie sprawę z tego, że będzie odwrotnie. _ Ci emeryci, pod palmami na Hawajach, Balearach, to było pokazywane w telewizji po 10, 20 razy dziennie _ - mówił prezes PiS. Dlatego teraz jego zdaniem ludzie są zdezorientowani i bardzo znaczna część społeczeństwa w ogóle nie wie co ma być dalej.

Sejm dalej będzie się zajmował rządowym projektem zmian w OFE. Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chciał Twój Ruch i Solidarna Polska, ale większość posłów nie poparła tego pomysłu. Projekt trafi do komisji finansów.

Wcześniej w Sejmie odbyła się debata nad projektem, w którym rząd proponuje m.in., by obligacje Skarbu Państwa posiadane przez Otwarte Fundusze Emerytalne przenieść do ZUS. Projekt zakłada też, że OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)