Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nie widzę nadmiernego zagrożenia"

0
Podziel się:

Minister tłumaczy, dlaczego konferencja ONZ zostanie zorganizowana w 11 listopada.

"Nie widzę nadmiernego zagrożenia"
(East News)

Nie widzę nadmiernego niebezpieczeństwa - mówi minister środowiska Marcin Korolec o zbliżającej się konferencji klimatycznej COP. 11 listopada na Stadionie Narodowym kilkanaście tysięcy delegatów z całego świata rozpocznie obrady w sprawach dotyczących klimatu.

Opozycja wskazuje na to, że wybranie święta niepodległości na datę rozpoczęcia szczytu ONZ to prowokacja. Istnieje obawa, że może dojść do starć antyglobalistów, którzy z pewnością pojawią się w Warszawie z uczestnikami Marszu Niepodległości, a ten w ostatnich latach i tak nie bywał spokojny. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości, że wśród alterglobalistów znajdzie się niebezpieczny _ element awanturniczy _.

Minister Marcin Korolec przekonuje, że nie ma możliwości przełożenia terminu rozpoczęcia szczytu nawet o jeden dzień. Dodaje, że będący miejscem konferencji Stadion Narodowy będzie odcięty od reszty miasta.

- _ Stadion będzie i tak eksterytorialnym miejscem i będzie zamknięty dla publiczności. Będzie chroniony przez służby nasze, ale też służby ONZ. Nie będzie można więc na niego wejść, jeśli nie będzie się miało specjalnych przepustek, a te będą mieli uczestnicy konferencji _- tłumaczy minister środowiska.

Minister Korolec ocenia, że nie dojdzie do zamieszek, bo ci, którzy przyjadą na konferencję ONZ ich do niczego nie potrzebują.

- _ Ci, którzy przyjadą na konferencję, będą się spotykać 11 listopada na Stadionie Narodowym, gdzie ta konferencja będzie miała miejsce. Nie sądzę, żeby przyjeżdżali, żeby szukać jakichś innych wrażeń, poza uczestniczeniem w procesie negocjacji klimatycznych. Nie widzę jakiegoś nadmiernego niebezpieczeństwa, które jest tak głośno komentowane teraz w prasie _ - przekonuje Marcin Korolec.

Minister środowiska dodaje też, że nie da się przesunąć terminu rozpoczęcia konferencji klimatycznej, bo decyzja w tej sprawie zapadła już w 2008 roku i podjętą przez 193 państwa.

- _ Nie da się tego przesunąć o jeden dzień i nie ma za bardzo też sensu przesuwać tego o jeden czy dwa dni, bo jest to proces i ci negocjatorzy i tak będą w mieście. W związku z tym lepiej, żeby zajmowali się sprawami konferencji, niż innymi sprawami _ - tłumaczy.

W konferencji klimatycznej COP weźmie udział kilkanaście tysięcy uczestników z ponad 190 krajów świata. Konferencja trwa kilkanaście dni. Minister środowiska podkreśla, że w historii spotkań ONZ bardzo rzadko dochodziło do rozruchów. Wyjątkiem była konferencja COP w Kopenhadze.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to pójdzie 700 milionów złotych Marcin Korolec oszczędził gigantyczną kwotę. Kto dostanie pieniądze?
Inwestycje w gaz łupkowy. Brytyjczycy... Na pojutrze zaplanowano robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona na temat polskich inwestycji w sprawie gazu z łupków.
Kaczyński chce komisji śledczej w sprawie finansów publicznych - _ W sezonie ogórkowym pojawiają się coraz bardziej absurdalne pomysły - _komentuje ten pomysł Paweł Graś, rzecznik rządu.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)