Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS i PO krytykują pomysł podatku na Cyprze

0
Podziel się:

Jacek Protasiewicz wytyka błędy unijnym decydentom.

PiS i PO krytykują pomysł podatku na Cyprze

Polsce eurodeputowani krytykują pomysł specjalnego opodatkowania kont bankowych na Cyprze. Szczególne emocje budzi pomysł obciążenia podatkiem wszystkich środków zgromadzonych w bankach.

Polityk Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz mówił w radiowej Jedynce, że _ czerwona lampka _ powinna zapalić się zanim ustalono takie warunki pomocy dla Cypru.

POSŁUCHAJ JACKA PROTASIEWICZA:

- _ Zgadzam się, że decyzja o tym, żeby opodatkować depozyty także do stu tysięcy euro, była bardzo nierozsądna i dziwię się, że nikomu w sobotę się czerwona lampka nie zaświeciła. Można było obciążyć te konta, na których zgromadzono ponad 100 tys. bo to są przede wszystkim ludzie zamożniejsi, po drugie, obcokrajowcy, także w rozumieniu europejskim, a po trzecie, nie łamie to regulacji unijnych _ - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Konrad Szymański z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nawet ograniczenie opodatkowania do najbogatszych odbije się niekorzystnie na zaufaniu do strefy euro.

POSŁUCHAJ KONRADA SZYMAŃSKIEGO:

- _ Jestem przekonany, że jeśli ktoś w końcu jakąkolwiek wersję tego podatku bankowego postawi z bardzo ambitnym celem zebrania 6 miliardów euro, przepchnie, to korki od szampana strzelą w bankach w Genewie i Londynie, poza strefą euro. Stanie się wtedy oczywistym, że trzymanie pieniędzy w bankach strefy euro jest piekielnie ryzykownym przedsięwzięciem _ - powiedział poseł PiS.

Wczoraj parlament Cypru odrzucił porozumienie w sprawie pomocy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Warunkiem otrzymania uruchomienia linii kredytowej dla władz w Nikozji było opodatkowanie środków zgromadzonych na kontach bankowych.Informacja o rezultacie negocjacji wywołała panikę na wyspie.

Ludzie masowo ruszyli do bankomatów, ale banki wstrzymały wypłaty.
Przywódcy polityczni na Cyprze prowadzą rozmowy w sprawie ratowania finansów państwa. Trwają negocjacje z krajami eurostrefy. Jednocześnie Cypr prosi o pomoc Moskwę. Rosjanie ulokowali na Cyprze miliardy euro i mogliby sporo stracić na wprowadzeniu podatku od depozytów.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurogrupa ustępuje. Cypr dostał zgodę na... Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro.
Nie otworzą banków na Cyprze jeszcze przez tydzień Politycy obawiają się, że Cypryjczycy będą chcieli wyciągnąć z kont i lokat swoje pieniądze.
Cypr odrzuca plany. Strefa euro "odnotowała", ale... _ - Daliśmy Cyprowi pewien margines swobody _ - zadeklarował przewodniczący eurogrupy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)