Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Podwyższenie wieku emerytalnego nie było dla nas łatwe"

1
Podziel się:

Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje decyzję Trybunału.

"Podwyższenie wieku emerytalnego nie było dla nas łatwe"
(Matloch/Reporter)

Za satysfakcjonujący uznał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wieku emerytalnego minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. - _ Dobrze, że to orzeczenie jest, bo rozwiewa wszelkie wątpliwości _- powiedział.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat nie była łatwa ani dla rządu, ani dla parlamentu, ale _ konieczna w obliczu zmian demograficznych _.

_ - Tak jak zakładaliśmy, jak deklarowaliśmy - ustawa jest zgodna z konstytucją. Była stworzona po to, by zabezpieczyć emerytalnie kolejne pokolenie i nie obciążać ich nowymi podatkami _ - przypomniał minister.

Zaznaczył, że z punktu widzenia tych, którzy przygotowywali ustawę, wyrok TK można uznać za satysfakcjonujący. Jego zdaniem orzeczenie Trybunału rozwiewa wszelkie wątpliwości, które pojawiały się w debacie parlamentarnej i społecznej.

Minister pozytywnie ocenił też fakt, że Trybunał zdecydował o pozostawieniu w systemie prawnym emerytur częściowych, wskazując jednocześnie, że mają być one poprawione. _ - Na pewno też cieszy decyzja odnośnie emerytur częściowych, bo ona pokazuje, że to był dobry kierunek _ - powiedział.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją. Zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Sejm uchwalił w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.

Trybunał uznał, że niezgodny z konstytucją jest jedynie przepis dotyczący emerytur częściowych. Pozwala on przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Emerytury częściowe pozostają w systemie prawnym, ale muszą być przez ustawodawcę poprawione; powinny być rozwiązaniem przejściowym, a nie stałym - orzekł Trybunał.

Czytaj więcej w Money.pl
"Pozostaje przejąć władzę i zmienić przepisy" PiS zapowiada, że jak tylko wygra wybory, zmieni zasady przechodzenia na emeryturę. Jak decyzję Trybunału komentują inne partie?
Rząd podniósł wiek emerytalny naruszając prawo? Trwa rozprawa Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy przepisy, zgodnie z którymi musimy pracować do 67. roku życia, zostaną uchylone.
Miller: Będziemy proponowali powiązanie emerytury ze stażem pracy Trybunał Konstytucyjny w środę kontynuował rozprawę dotyczącą ustawy podnoszącej wiek emerytalny mężczyzn i kobiet do 67 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Robert
2 tyg. temu
Polscy powinni pracować do śmierci.konirc i kropka