Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent ostro o OFE: "To krok wstecz"

0
Podziel się:

- Wolałbym, i dam temu wyraz, aby nie podrzucano mi pod drzwi rozwiązania wątpliwego.

Prezydent ostro o OFE: "To krok wstecz"
(Prezydent.pl)

Bronisław Komorowski, który wkrótce musi podjąć decyzję w tej sprawie, nie kryje, że nie odpowiada mu sposób, w jaki odbyło się przygotowanie planowanych zmian.

_ - Zmiany w OFE to krok wstecz. Są wobec nich wątpliwości - _ ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że o kwestii zmian w systemie emerytalnym pewnie będzie jeszcze rozmawiał z premierem.

Komorowski odniósł się do wypowiedzi premiera, że ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym nie zostanie zawetowana. - _ Premier ocenia - i myślę, że słusznie - że nie jestem prezydentem, który odczuwa przyjemność z tego, że komuś coś psuje, blokuje, że stara się sypać piasek w tryby machiny rządowej, bo takim nie jestem _ - powiedział.

- _ Staram się bardzo rzetelnie analizować ustawy, które do mnie przychodzą. Dostrzegam szereg wątpliwości, które będę musiał we własnym sercu myślę zważyć i podjąć odpowiednią decyzję _ - powiedział prezydent.

- _ Wolałbym, i dam temu wyraz, aby nie podrzucano mi pod drzwi rozwiązania wątpliwego - _powiedział prezydent w rozmowie z TVP. Bronisław Komorowski musi podjąć decyzję w sprawie ewentualnego podpisania ustawy dotyczącej OFE do drugiego stycznia.

- _ Wolałbym, żeby wcześniej ktoś pomyślał; ktoś, kto jest odpowiedzialny za finanse publiczne, a więc rząd, za uruchomienie reform, które by czyniły te finanse bezpieczniejszymi - podkreślił Bronisław Komorowski. _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/czego;by;ofe;nie;zrobily;i;tak;zaplacimy;my,48,0,1444400.html) *Czego by OFE nie zrobiły i tak zapłacimy my * Są dwa wyjścia: oba ze szkodą dla nas - pisze Bartosz Chochołowski.

Ustawa przewiduje, że ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

- _ Problem konstytucyjności, ze względu na moje uprawnienia wynikające z konstytucji, jest sprawą kluczową. Dla rządu są sprawą kluczową finanse _ - dodał.

Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)