Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Propozycje Kaczyńskiego "nie są z kosmosu"

0
Podziel się:

Beata Szydło wyjaśnia, jak propozycje PiS wpłyną pozytywnie na wyniki budżetowe.

Propozycje Kaczyńskiego "nie są z kosmosu"
Beata Szydło wyjaśnia, jak propozycje PiS wpłyną pozytywnie na wyniki budżetowe i dlaczego partia nie chce pokazać prognoz, które by tego dowodziły.

Money.pl: Czy nie ma Pani wrażenia, że ostatnie propozycje gospodarcze prezesaJarosława Kaczyńskiego są nierealne?

*Beata Szydło, posłanka, wiceprzewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości: *Zapewne dokładnie to usłyszymy lada dzień z ust ministra Rostowskiego, który sam zwykł przedstawiać wyliczenia wzięte z kosmosu. Z naszymi tak nie jest. Proponujemy realne rozwiązania podatkowe i gospodarcze, które będą rozłożone w czasie, przyczynią się do wzrostu gospodarczego, spadku bezrobocia i naprawy finansów publicznych.

W niedzielnym wystąpieniu Jarosław Kaczyński zaproponował 10-letni plan walki z bezrobociem, zwiększenie stawki, którą można odliczyć od podatku o 50 proc. za każde dziecko, wprowadzenie ulgi na zakup podręczników oraz bonu 300 zł dla biedniejszych rodzin na przedszkola czy żłobki. Powtórzył też postulat ustanowienia karty rodziny wielodzietnej uprawniającej do wielu zniżek. PiS chce też przywrócić możliwość przechodzenia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat (ale z pozostawieniem wyboru, czy ktoś chce pracować dłużej). Kaczyński zaproponował też referendum ws. odejścia od kapitałowego systemu emerytalnego i powrót do systemu solidarnościowego, a także wprowadzenie wyboru między ZUS i OFE. Chciałby też rezygnacji z opodatkowania rent i emerytur do 1 tys. zł.
(PAP)

Poprawy w finansach publicznych? Przecież Państwa propozycje oznaczają dla budżetu dodatkowe koszty.

Nieprawda. Nasz projekt zakłada, że proponowane zmiany wpłyną pozytywnie na wyniki budżetowe.

Potrafi Pani pokazać prognozy, które by tego dowodziły?

Oczywiście, że mamy szacunki, ale na razie ich nie podam.

Dlaczego?

Poczekam na to, co powie minister Rostowski. Bardzo ciekawi mnie, jak odniesie się do naszych propozycji, zważywszy na to, że sam ma kłopoty z liczeniem.

Skoro nie o liczbach, to proszę mi powiedzieć, jak to możliwe, że jednej strony proponujecie kosztowne zmiany, a z drugiej - mówicie o tym, że dochody budżetowe wzrosną?

Jeszcze raz powtórzę, że nasz projekt się bilansuje. Wystarczy wspomnieć o tym, że proponujemy pakiet rozwiązań, które wpłyną na uszczelnienie systemu podatkowego. W tej chwili do kasy państwa nie trafia masa środków, które powinny trafić do budżetu.

Na przykład?

Raje podatkowe. Chcemy, by firmy, które są zarejestrowane za granicą, a prowadzą działalność w Polsce, płaciły podatki u nas. Stawiamy również na rozwój przedsiębiorstw, którym stworzymy szereg ułatwień, a to w dłuższym terminie pociągnie za sobą wyższe wpływy podatkowe.

I jest Pani w stanie zadeklarować, że nie zakładacie podwyżek podatków?

Nie chcemy podwyżek podatków, ani jakichkolwiek zmian ich stawek, bo błędnie wytykają nam przedstawiciele rządu. Nie będzie też żadnego _ łączenia podatków _PIT i CIT w jeden. Chodzi tylko o uproszczenia i zapisanie ich w jednej ustawie.

Poza tym, przecież część ważnych zmian ma charakter bezkosztowy. To na przykład likwidacja NFZ czy reforma oświaty. Pomimo zmian, będziemy się przecież poruszać dokładnie w obszarze tych samych kwot z budżetu państwa. Nie zakładamy tutaj zwiększenia wydatków.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/244/m244468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/platforma;wysmiewa;propozycje;kaczynskiego,210,0,1152978.html) *Platforma wyśmiewa propozycje Kaczyńskiego * _ Gruszkami na wierzbie _ nazwała PO propozycje sformułowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. A nie ma Pani obaw, że propozycje emerytalne, dotyczące wprowadzenia możliwości wyboru między ZUS-em a OFE spowodują jeszcze większe kłopoty finansowe w ZUS?

Dlaczego?

Już w tej chwili dziura w ZUS to około 60 miliardów złotych. Gdy ludzie będą decydować się na OFE, wówczas ZUS będzie miał jeszcze mniej środków.

Myśli Pan, że tak się stanie? Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że 80 procent osób wybrałoby ZUS. Wierzę, że po wprowadzeniu zmian to się potwierdzi.

Mimo wszystko zgodzi się Pani, że wiąże się to z dużym ryzykiem dla systemu emerytalnego?

Lepsze to, niż śmiesznie niskie emerytury z OFE. Nie mówię, że nasz pomysł jest najlepszy, ale warto właśnie o tym dyskutować. Tymczasem przedstawiciele rządu z założenia go odrzucają, mówiąc, że jest bez sensu. A mam wrażenie, że wiele osób nawet nie zapoznało się z naszymi propozycjami. Liczy się tylko to, co sami zaproponują, nawet jeżeli miałyby to być prawne buble, oparte na prognozach wziętych z sufitu.

Takimi prognozami są Pani zdaniem nowe założenia do budżetu, o których dyskutuje rząd?

Wzrost gospodarczy na poziomie 2,1-2,2 procenta mieści się w granicach przyzwoitości, ale chyba wciąż jest to zbyt optymistyczne założenie. Zabiegi ministra Rostowskiego przypominają działania w małej gminie. Skupia się tylko na tym, by wszystko się na papierze dopięło, bez względu na to, czy założenia są realne.

A nie są?

Rozmowa przeprowadzona podczas podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy Weźmy chociażby prognozę bezrobocia. Moim zdaniem w przyszłym roku będzie niezwykle ciężko utrzymać się na poziomie poniżej 13 procent. No chyba, że rząd zachęci Polaków do drugiej fali emigracji. Przecież mamy bardzo poważny kryzys w branży budowlanej, firmy wstrzymują się z nowymi inwestycjami, perspektywy dotyczące eksportu również nie są optymistyczne. To wszystko będzie miało negatywny wpływ na budżet i obecne prognozy będzie trzeba weryfikować.

Czytaj więcej w Money.pl
Propozycje Kaczyńskiego podobają się PSL - _ Kwestie związane edukacją są propozycjami ciekawymi. Warto usiąść i porozmawiać _- przekonuje rzecznik PSL.
Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2013 rok Dochody zaplanowano na blisko 300 mld zł, wydatki będą prawie 35 mld zł wyższe - podało Centrum Informacyjne Rządu.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)