Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.03.2020 16:44

Wywóz sprzętu tylko z pozwoleniem. Nowe przepisy

Wywóz środków ochrony indywidualnej, czyli m.in. masek, okularów ochronnych i odzieży ochronnej poza Unię Europejską będzie wymagał specjalnego pozwolenia od państwa Unii - zapowiedziała Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kto będzie chciał wywieźć maseczki ochronne z Unii, musi otrzymać specjalne pozwolenie (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

"Wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 uzasadniają pilność tego działania. Komisja nie szczędzi wysiłków, aby zaoferować konkretną pomoc naszym obywatelom i wszystkim, którzy się nimi opiekują" - powiedział komisarz ds. handlu Phil Hogan, cytowany w komunikacie KE.

W Unii istnieje ogromne zapotrzebowanie na sprzęt ochronny pracowników szpitali, służb sanitarnych i służb, zaangażowanych w zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Na całym jednolitym rynku UE występują ograniczenia niepozwalające zaspokoić zapotrzebowania klientów na odpowiednie środki ochrony indywidualnej, w szczególności maski ochronne na usta" - pisze z kolei polski resort rozwoju.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Rozporządzenie, przyjęte w trybie pilnym i opublikowane w poniedziałek, nakłada na firmy produkujące sprzęt ochronny obowiązek uzyskania zezwolenia na wywóz. To samo tyczy się pośredników, którzy chcieliby sprzedawać ten sprzęt państwom trzecim.

Regulacja ta ma zapobiec przyjmowaniu przez państwa UE indywidualnych rozwiązań, dotyczących handlu tym sprzętem na jednolitym rynku, a także w krajach trzecich.

Komisja ma pomóc państwom członkowskim w ustanowieniu odpowiednich mechanizmów w celu zapewnienia sprawnego i skoordynowanego wdrożenia rozporządzenia, uwzględniając m.in. poziom zaangażowania międzynarodowego, zmiany pilnych potrzeb w UE i poza nią oraz integrację produkcji i łańcuchów dostaw z krajami trzecimi.

Rozporządzenie - w przeciwieństwie do dyrektywy - nie wymaga wdrożenia do ustawodawstwa państw członkowskich. Obowiązuje na poziomie całej Unii.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 169,3 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 148 krajach. W Polsce zachorowało już 156 osób, z czego 3 zmarły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2020

BuhahahaTo PO budowalo konsekwentnie mafie wywozaca wszystko co bylo dofinansowane, a dyktatura pis to ukraca? Konstytucja! Wolne sondy!

16-03-2020

BorynaUE tak działa błyskawicznie że brakuje wszystkiego. A jak się nie ma nic to 9wywozić. Temat tylko dla usprawiedliwienia niekompetencji … Czytaj całość

16-03-2020

courtsA kary ??? U nas pracodawcy z PO , sady pro PO .. Kary powinny być OD DO , a nie jak kasta uważa ...

Rozwiń komentarze (6)