Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Wyższe emerytury już docierają do odbiorców. Najniższe świadczenie wzrosło o 50 zł

180
Podziel się:

W wyniku waloryzacji minimalna emerytura wzrosła w marcu 2021 roku o 50,88 zł. Podwyższone świadczenia już trafiają na konta emerytów i rencistów.

Wyższe emerytury już docierają do odbiorców. Najniższe świadczenie wzrosło o 50 zł
W wyniku waloryzacji minimalna emerytura wzrosła w marcu 2021 roku o 50,88 zł. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

- Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "To się emerytom należy"

Dzięki waloryzacji renty i emerytury zrosną o ponad 4 proc. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, więc świadczeniobiorcy żadnych wniosków składać nie muszą.

Prof. Uścińska wyjaśniła, że "waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce".

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2021 r.

Kiedy wypłata trzynastki w 2021 roku?

Według zapowiedzi ZUS-u wypłata trzynastki nastąpi już w kwietniu, wraz z tradycyjną emeryturą, przelewem bądź przekazem pocztowym. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Będzie ono przysługiwać z automatu wszystkim osobom, które w dniu 31 marca będą mieć prawo do wypłaty renty lub emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
To-La
3 lata temu
Za czasów PO tez były podwyżki emerytur w wysokości aż 70 gr. Tak, tak70 gr !A krawiec tak kraje na ile mu materiału wystarcza.
15% na pis
3 lata temu
Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapewnił we wtorek, że szykowane przez rząd zmiany pozwolą uporządkować polski system emerytalny. We wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu wyjaśniono, że celem 15-procentowej opłaty za przeniesienie środków z OFE do IKE jest zapewnienie równowagi w stosunku do środków zgromadzonych w ZUS, które są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT według stawki 17 proc. lub 32 proc. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 roku będzie też czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.
niepokorna
3 lata temu
jestem emerytką dopiero od marca 2016 roku ,więc nie pamiętam jakie podwyżki dostawali emeryci wcześniej . Wy jednak straciliście pamięć ,bo nie pamiętacie ile płaciliście: za energię ,ciepło ,wodę i gaz w tamtych czasach ! a dzisiaj chwalicie pis i cieszycie się z 50 złotych ? Ja dostanę > 110 zł brutto ,ale bez ich łaski .Na szczęście mam kapitał swój .
tedy00
3 lata temu
a sam gaz ma zdrożeć o 100% spoko będzie gorące lato i zima
emerytka
3 lata temu
hahhaha śmiechu warte po 35 latach pracy w Społem mam netto 1350 zł !opłaty media i za mieszkanie płacę 1 tysiac zł ,wiec zostaje mi na życie i leki na cały miesiac aż 350 zł !!!!
...
Następna strona