Notowania

Wyższe opłaty na A2. Zmiana stawek dla ciężarówek

Od 6 rano w środę kierowcy aut ciężarowych płacą więcej za przejazd autostradą A2. Koszt przejazdu każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem dla samochodów osobowych zostaje jednak bez zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Zarząd AWSA podjął decyzję o pierwszej od czterech lat zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych. Nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna – wyjaśnia Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Jak wyjaśnia rzeczniczka, AWSA kształtuje poziomu opłat w oparciu o realne koszty utrzymania autostrady, wieloletni plan inwestycyjny oraz koszty obsługi kredytów. - Należy pamiętać, że całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa jedynie na koncesjonariuszu – zaznacza.

Ile wynoszą nowe stawki? Pojazdy kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) zapłacą 31 zł brutto za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem.
Pojazdy kategorii 3 (o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) zapłacą 47 zł brutto. A kategorii 4 (o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) 73 zł brutto.

Jest jednak dobra wiadomość dla kierowców samochodów osobowych i motocykli a także kategorii 5, czyli nienormatywne nie odczują zamian. Stawki bowiem pozostają takie same, jak dotychczas.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 zł – dodała Zofia Kwiatkowska.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2019

kyniekrzeczywiscie "dobra" informacja dla aut osobowych... przejazd TYLKO w jedną stronę to koszt 78zl za tyle samo można używać dowolnie autostrad w … Czytaj całość

02-01-2019

kierowcaZłodzieje mają się w Polsce dobrze . za jeden przejazd tyle co w innych krajach za miesiac.

02-01-2019

Buksy Na SeluLudzie,opamietajcie sie ,przeciez od niedawna jestesmy w Europie .! Co sobie ludzie pomysla o Polsce w Zachodniej Europie gdy sie dowiedza ,ze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)