Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Spora zmiana w dopłatach do prądu. Rząd stawia nowy warunek

66
Podziel się:

Zaproponowany przez rząd dodatek elektryczny w wysokości 1000 lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym wykorzystującym prąd do ogrzewania. "Dziennik Gazeta Prawna", opisując wzór wniosku o świadczenie, wskazuje na pewną nieścisłość. Dotyczy ona konieczności dołączenia do dokumentu rocznego rozliczenia ze sprzedawcą prądu.

Spora zmiana w dopłatach do prądu. Rząd stawia nowy warunek
Dodatek elektryczny. Rząd stawia nowy warunek (Adobe Stock, ekaterina729)

Dodatek elektryczny dla osób wykorzystującym prąd do ogrzewania domu wynosi 1000 zł, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, albo 1500 zł w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przez ceny prądu bankrutują firmy. "Płacił 22 tys zł, dostał rachunek z kwotą 120 tys. zł"

Dodatek elektryczny. Potrzebny dokument, którego nie wymagają przepisy

Co istotne, aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że przepisy tego nie jednak wymagają.

Jak podkreśla Rządowe Centrum Legislacji w uwagach do projektu rozporządzenia, resort klimatu wprowadził w ten sposób nowy wymóg warunkujący uzyskanie dodatku w podwyższonej kwocie, który nie wynika z przepisów ustawy. Tymczasem ta kwestia powinna być uregulowana właśnie w akcie prawnym wyższego rzędu. Dodatkowo art. 32 ust. 4 ustawy, zawierający upoważnienie do wydania rozporządzenia, mówi jedynie o określeniu wzoru wniosku o wypłatę dodatku. W efekcie doszło też do wykroczenia poza zakres spraw wskazanych w przepisie delegującym do wydania tego aktu prawnego - pisze "DGP".

Dodatek elektryczny. Wzór wniosku

Zgodnie z opublikowanym projektem na wniosku znajdują się dane o wnioskodawcy i jego gospodarstwie domowym, łącznie z danymi osobowymi jego wszystkich członków. Należy podać też numer konta bankowego i określić organ samorządu, do którego składany jest wniosek. Trzeba również wskazać, czy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest pompa ciepła, czy też ogrzewanie elektryczne, zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Ponadto należy poświadczyć, że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego ani innych dodatków przewidzianych w ustawie oraz że gospodarstwo nie posiada mikroinstalacji OZE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Mr_Lech
2 lata temu
Co to znaczy "Należy poświadczyć..."? Jak? Może chodziło o "oświadczyć"?
jacek
2 lata temu
Można obyć się bez dopłat i kupić stację zasilania swoją :) osobiście polecam od ecoflow, moja sprawdza się bardzo okej. No a wiadomo nie trzeba się bać o ceny z kosmosu
Piotr
2 lata temu
Tak naprawdę PiS robi wszystko żeby dopłaty do Energi dostała jak najmniejsza grupa ludzi , chcą zrobić wrażenie że pomogą ludziom udziwgnac wysokie koszty energii a tak naprawdę, nie mają zamiaru nikomu do czegokolwiek dopłacać, limit 2000 kWh rocznie jest nie do utrzymania ,może jak przestaniemy ogrzewać się i myć i PiS ma tego pełna świadomość
Roberts
2 lata temu
My z fotowoltaika nie potrzebujemy dopłat bo sami nadwyżki sprzedajemy .
I co?
2 lata temu
Ciepła woda użytkowa grzana dwanaście miesięcy bojlerem elektrycznym , powietrze ogrzewane pół roku kominkiem. Oba źródła są główne. Oba były w deklaracji.
...
Następna strona