Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Z COVID-19 da się walczyć patriotyzmem? Ekonomista komentuje rządowe dotacje dla samorządów

15
Podziel się:

Rząd załączył fundusz inwestycyjny Polskiego Ładu jako jedną z części funduszu przeciwdziałania COVID-19 przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, uważa, że fundusz ten jest olbrzymim workiem z pieniędzmi, dzięki któremu Mateusz Morawiecki może sfinansować w zasadzie dowolny cel. Przykład? Politycy PiS chcą z jego środków dofinansować Regionalne Centrum Patriotyzmu, co pochłonie większe wydatki niż remont dróg w tej samej gminie.

Z COVID-19 da się walczyć patriotyzmem? Ekonomista komentuje rządowe dotacje dla samorządów
Mateusz Morawiecki w Nidzicy mówił o wsparciu samorządowych inwestycji (PAP, Tomasz Waszczuk)

Co można znaleźć wśród istotnych inwestycji, które zostaną sfinansowane w ramach Polskiego Ładu? Poza oczywistościami, które są jasne dla mieszkańców gmin, które starały się o środki na inwestycje, można trafić na przykład na 4,5 mln zł przeznaczone na tak ważną inwestycję w Chocianowie na Dolnym Śląsku, jak Regionalne Centrum Patriotyzmu im. Marii i Lecha Kaczyńskich. To kwota o 2 mln zł większa, niż przyznana na remont dróg gminnych w Chocianowie z tego samego programu.

Na tę inwestycję zwrócił uwagę Sławomir Dudek z FOR na swoim Twitterze.

Patriotyzm w walce z COVID-19

Dudek tłumaczy, że fundusz w ramach Polskiego Ładu jest tak naprawdę jedno ze składowych Fundusz Przeciwdziałania COVID. Tym bardziej ciekawa wydaje się ta inwestycja, bo pomijając już fakt, czy jest, czy nie jest istotna dla gminy Chocianów, to trudno zrozumieć jak Regionalne Centrum Patriotyzmu ma przeciwdziałać skutkom COVID-19.

Zobacz także: Ceny paliw. Marża do obniżki? Minister Semeniuk: To demagogia

Rząd pozabudżetowo finansuje inwestycje

Sławomir Dudek w wywiadzie z Damianem Szymańskim dla money.pl zwracał uwagę na fakt wyprowadzania poza budżet ogromnych kwot, które przekazywane są między innymi poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego na przeciwdziałanie COVID-19. - W jego skład wchodzą takie "wydatkowe raje premiera", jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze płynęły w lwiej części tylko do samorządów związanych z PiS. W ramach tego funduszu covidowego powstał ostatnio także Rządowy Fundusz Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych – tłumaczył money.pl syte działania pozabudżetowych wydatków Dudek.

Dodatkowo zdaniem ekonomisty, są to pieniądze poza kontrolą Parlamentu i całkowicie do dyspozycji Mateusza Morawieckiego.

Miliardy sterowane centralnie trafią do samorządów

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Józef S.
5 miesięcy temu
Rządową akcją walczymy z wirusem kataru I bólu gardła, brawo! To może jeszcze wyłapać wróble żeby plonów nie wyjadały....
oraora
rok temu
Najważniejsza w tej walce jest wyszczepialność. Inaczej będzie to bezustanna walka i syzyfowa praca. Dobrze, ze mamy takie portale jak zaszczepsiewiedza pl - przynajmniej przekonałem moich rodzicow do zaszczepienia
no nie
rok temu
non stop ten płatryotyzm modlenie się do flagi za dużo tego - do roboty i zająć się rozwiazywaniem normalnych problemów.
refd
rok temu
Polski ład… Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
Pi61
rok temu
Prawdziwy patriota dróg nie potrzebuje ma jedną wytyczoną przez prezesa