Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KKG
|

Zabawki Lego utrwalały szkodliwe stereotypy. Duńska firma ma nową misję

58
Podziel się:

Badanie zlecone przez producenta klocków Lego ujawniło, że zabawki Lego utrwalały szkodliwe stereotypy na temat płci, m.in. że chłopcy nie powinni się bawić zabawkami uważanymi za typowo dziewczęce - poinformowało w poniedziałek dziennik "The Guardian".

Zabawki Lego utrwalały szkodliwe stereotypy. Duńska firma ma nową misję
71 proc. chłopców obawiało się, że staną się obiektem żartów wśród rówieśników, jeśli będą się bawili "zabawkami dla dziewczyn" (Unsplash.com, Amélie Mourichon)
bEKvQAJh

Badanie przeprowadziła organizacja non profit Geena Davis Institute on Gender in Media z udziałem ok. 7 tys. dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz ich rodziców. Badani pochodzili z Chin, Czech, Japonii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA.

Rodzice chłopców boją się bardziej

Okazało się, że 71 proc. chłopców obawiało się, że staną się obiektem żartów wśród rówieśników, jeśli będą się bawili "zabawkami dla dziewczyn". Co więcej, ten niepokój podzielali także ich rodzice.

- Rodzice bardziej się obawiają, że to synowie, nie córki, będą wyśmiewani za bawienie się zabawkami utożsamianymi z płcią przeciwną - powiedziała Madeline Di Nonno, jedna z autorek badania.

bEKvQAJj

Wynika z niego, że rodzice częściej zachęcają synów do uprawiania sportów i zadań z elementami nauki, technologii, inżynierii i matematyki, podczas gdy córki - do tańca i przebierania się czy pieczenia.

- To pokazuje, jak głęboko zakorzenione są uprzedzenia płciowe na całym świecie - powiedziała aktorka i aktywistka Geena Davis, założycielka organizacji, która przeprowadziła badania.

Zobacz także: Twórca klocków Cobi: 32 lata działalności, 14 przed sądem z LEGO

"W drugą stronę to nie działa"

Ankiety przeprowadzono na zlecenie Lego i opublikowano w poniedziałek, w ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Ich wyniki sprawiły, że duński producent klocków zadeklarował, że usunie ze swojej oferty zabawki, które ukazują niesprawiedliwe stereotypy dotyczące m.in. przyszłych karier.

bEKvQAJp

Neurobiolożka prof. Gina Rippon zwróciła uwagę na asymetrię zależną od płci w zabawach dla dzieci.

- Zachęcamy dziewczynki do bawienia się "chłopięcymi" zabawkami, ale w drugą stronę to nie działa - wytłumaczyła.

bEKvQAJq

Jej zdaniem to problem, ponieważ zabawki oferują "możliwość szkolenia umiejętności". - Jeśli dziewczynki nie bawią się Lego ani innymi zabawkami związanymi z konstruowaniem, nie rozwijają umiejętności przestrzennych, które pomogą im w późniejszym życiu. Jeśli lalki są narzucane dziewczynkom, a nie chłopcom, chłopcy tracą szansę wykształcenia umiejętności wychowawczych - zaznaczyła.

Nowa misja firmy

Słynny duński producent klocków zapowiedział, że będzie pracował nad usunięciem stereotypów płciowych z Lego. Zestawy nie mają kojarzyć się jako zabawki dedykowane bardziej dla chłopców lub dziewczynek.

- Obecnie misją firmy staje się promowanie świadomości przestrzennej, kreatywnego rozumowania i rozwiązywania problemów, a także zachowań opiekuńczych, zarówno u chłopców, jak i dziewczynek - zaznaczyła Julia Goldin, dyrektorka ds. produktu i marketingu w Grupie Lego.

bEKvQAJr

Dlatego też w sklepach Lego nie można kategoryzować wyników po płci, ale po wieku. Zabawki mają uczyć wszystkich tych kompetencji niezależnie od płci dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvQAJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Pozhoga
2 dni temu
Krzysztof Zanussi w jednej swojej książce wspomina, jak ok. 30 lat był gościem ministerstwa kultury gdzieś w Skandynawii. ,,Ministerka" (z partii socjalistycznej) zupełnie serio i otwarcie przed dużym gronem wyznała, że ich/jej celem jest wyeliminowanie różnic między płciami. Na uwagę KZ, że wtedy nie będzie dzieci odpowiedziała ,,właśnie o to nam chodzi". 30 lat temu. Od tego czasu to szaleństwo tylko się nasiliło.
netflix
4 dni temu
Dania- kasztanowe ludziki
NWO
4 dni temu
NWO w pełnej krasie
bEKvQAJL
byly leming
5 dni temu
Co za bełkot. Wygląda na to, że dla postępowego lewactwa wszystko co normalne to "szkodliwe stereotypy"? Ciekawe też czy Lego dostanie bana w Chinach, gdzie nie mają takich bzdetnych dylematów i zgadzają się, że płeć biologiczna jednak wciąż ma znaczenie ;-)
Mirosław
5 dni temu
Lego przez lata robiło dobrą robotę, to teraz zapowiada się coś szkodliwego. Dołożą swoje do rozpadu świata na coś czego nie chcemy.
...
Następna strona