Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zagrożone kolejne miliardy z UE dla Polski. Premier Morawiecki reaguje

260
Podziel się:

Polsce grozi utrata ponad 75 mld euro (350 mld zł - przyp. red.) z Unii Europejskiej. Środki z Funduszu Spójności stoją pod znakiem zapytania - informował Bloomberg. - Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewnił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Zagrożone kolejne miliardy z UE dla Polski. Premier Morawiecki reaguje
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli zapewniał, że nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności (PAP, Andrzej Lange)

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu Unii Europejskiej został m.in. zapytany o słowa unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry, która - jak wskazywał jeden z dziennikarzy - miała powiedzieć, że ciągle nie są spełnione tzw. warunki horyzontalne do wypłaty Funduszu Spójności.

Premier: nie ma problemu z wypłatami

Dziennikarz przytaczał także słowa unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który miał powiedzieć w czwartek, że spełnienia wymaga nie tylko kwestia sądownictwa, ale także kwestie poszanowania mniejszości seksualnych w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rywalizacja w PiS? Ekspert o szansach Szydło i Morawieckiego
Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane. Na początku są zaliczki, teraz programy wchodzą w fazę projektowania, później realizacji. Zawsze tak jest, że najpierw muszą być wydatki certyfikowane, potem są kwalifikowane, potem wypłaty się odbywają. Żadnych negatywnych sygnałów od pani komisarz nie słyszałem - odpowiedział premier Morawiecki na pytania.

Także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że nie ma negatywnych sygnałów w tej kwestii płynących z Komisji Europejskiej.

- Rozmawiałem również dzisiaj z panem ministrem Pudą. Nie ma sygnałów, żeby jakiekolwiek informacje płynęły ze strony Komisji Europejskiej, z których można by wnioskować, że realizacja Funduszy może być zagrożona - mówił.

Dziennikarze podczas konferencji wskazywali, że nie chodzi o kwestionowanie zaliczek, które są wypłacane, ale - jak miała mówić unijna komisarz - o zwrot za zrealizowane faktury. Ich zdaniem, ze strony unijnej komisarz miało paść jasne stwierdzenie, że "kluczowa jest ustawa o Sądzie Najwyższym".

UE czeka na decyzje Polski

Niezbędnym warunkiem do wypłaty pieniędzy z Unii Europejskiej jest przestrzeganie przez Polskę Karty Praw Podstawowych. Jeśli rząd nie zatwierdzi przepisów przywracających sądownictwu niezależność, nie otrzyma środków z Funduszu Spójności - informował Bloomberg.

Chodzi o niemałą kwotę. Gra toczy się bowiem o 75 mld euro, a więc równowartość około 350 mld zł. Jak podkreśla Bloomberg, Polska ich nie straciła, ale pozostają one wstrzymane do czasu spełnienia warunków.

Tymczasem nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym utknęła w Trybunale Konstytucyjnym, kierowanym przez Julię Przyłębską, gdzie skierował ją prezydent Andrzej Duda.

Komisja Europejska już wcześniej uzależniła kwestię polskiej praworządności i wycofania się ze zmian w sądownictwie wypłatę ponad 35 mld euro z KPO. W październiku KE stwierdziła , że ​​dostęp Polski do funduszy spójności jest zagrożony z powodu nieprzestrzegania demokratycznych standardów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(260)
Gff
2 miesiące temu
Chwała potomkom SB.
Fffgg
2 miesiące temu
Zawieszenie handlu w zagranicznych sklepach, Upaństwowienie zakupów nieruchomości przez zagranicę powinno ostudzić gorące głowy.
dmm
2 miesiące temu
Nie jest wam Polacy wstyd za tego kłamcę?
Wujcio
2 miesiące temu
Czy ten ludzki pann morawiecki wierzy w to co mowi ?
Demokraci z U...
2 miesiące temu
Pis I ziobryści fikali fikają i będą fikać..a na końcu będzie klaps
...
Następna strona