Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Zakaz aborcji. Lewica złożyła projekt ustawy

22
Podziel się:

Nie popełnia przestępstwa, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni - taki zapis pojawił się w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła w poniedziałek w Sejmie Lewica.

Zakaz aborcji. Lewica złożyła projekt ustawy
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis dopuszczający terminację ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest niezgodny z Konstytucją. Wyrok wywołał gwałtowne protesty w całym kraju. (PAP, Maciej Kulczyński)

Lewica proponuje też, by karze nie podlegał lekarz, który za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

"Całej reszcie kobiet chcę powiedzieć, że Was nie zostawimy samych wobec opresyjnego państwa. W tej chwili złożyłyśmy ustawę ratunkową, dzięki której lekarze nie będą karani za przerywanie ciąży a rodziny za udzielenie kobietom pomocy" - poinformowała na Twitterze posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Zobacz także: Olga Semeniuk o protestach kobiet po wyroku TK: "krzyki pod kościołem"

Lewica przypomina w uzasadnieniu projektu, że do momentu wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, przeprowadzano w Polsce ok. 1000 legalnych zabiegów terminacji ciąży rocznie. 97-98 proc. z nich (dane na rok 2019) jest wykonywanych właśnie ze względu na przesłankę embriopatologiczną. "Wadliwy wyrok uniemożliwi kobietom dostęp do zabiegu medycznego w ramach systemu państwowej opieki zdrowotnej, jednak nie wyeliminuje z pewnością potrzeby przerywania ciąży" - zwracają uwagę posłowie.

Podkreślają też aspekt finansowy zabiegu przerywania ciąży. "Dla osób zamożnych przeprowadzenie legalnej i bezpiecznej aborcji w godnych nie stanowi problemu –swoje usługi oferuje im szereg klinik za niemiecką, czeską czy słowacką granicą. Cena zabiegu wynosi ok. 300 euro" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Zgodnie z danymi GUS połowa Polaków nie jest w stanie pokryć nagłego wydatku tej wysokości. Mniej zamożne kobiety, które często podejmują decyzję o przerwaniu ciąży właśnie z przyczyn ekonomicznych, są więc zmuszone szukać tańszych – a mniej bezpiecznych dla zdrowia i życia –rozwiązań czy zapożyczać się na lichwiarski procent u instytucji udzielających kredytów krótkoterminowych, tzw. chwilówek" - dodano.

Projekt został skierowany do zaopiniowania do biura legislacyjnego Sejmu i biura analiz sejmowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
ed
2 lata temu
jeżeli dziecko jest efektem dwóch osób, mężczyzny i kobiety to dlaczego tylko kobieta ma prawa do decyzji?
Marta
2 lata temu
Lewica sama strzeliła sobie w kolano. Nie trzeba było naruszać kompromisu. Składając wniosek o złagodzenie ustawy spowodowali, że ich przeciwnicy złożyli wniosek o ich zaostrzenie. Nie chcieli wysłać wniosku do komisji i głosowania, to wysłano do TK. A ten orzekł niezgodność projektu z Konstytucją. PO przyłączy się do każdego, byle brać udział w burdach (nie tylko ulicznych). A przy okazji: dlaczego wszyscy afiszujący się w koszulkach z napisem, Konstytucja teraz je pościągali? Już nie chcą bronić Konstytucji?
Twój nick
2 lata temu
Brawo lewica!⚡
Iwi
2 lata temu
Dziękujemy
openm
2 lata temu
Wara Wam od vaginy.
...
Następna strona