Notowania

Zakaz handlu. Jakie są efekty? Rząd powie dopiero za rok

"Rok 2020 będzie pierwszym rokiem obowiązywania pełnego zakazu handlu w niedziele, w związku z tym rzetelną ocenę zasadności ewentualnej zmiany liczby niedziel bez handlu można będzie przeprowadzić najwcześniej za rok" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zakaz handlu funkcjonuje od prawie 2 lat. Ministerstwo jednak twierdzi, że na oceny za szybko i trzeba poczekać przynajmniej rok (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak pisze Polska Agencja Prasowa, stanowisko ministerstwa jest odpowiedzią na interpelację poselską Pauliny Henning-Kloski.

Przedstawicielka klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej pytała resort rozwoju, czy monitoruje sytuację małych i średnich sklepów w kontekście zakazu handlu w niedzielę.

"Ministerstwo Rozwoju na bieżąco monitoruje sytuację podmiotów gospodarczych w oparciu o dane z wielu źródeł, również w kontekście obowiązywania różnych regulacji prawnych" - odpowiedział wiceminister Marek Niedużak.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak dodał, w ostatnich latach tendencje w handlu doprowadziły do sporej liczby bankructw małych sklepów. Od 2011 do 2019 roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 90 tysięcy.

Niedużak zwraca jednak uwagę, że przed wprowadzeniem zakazu handlu liczba zamykanych sklepów była znacznie większa. W latach 2016-2017 tempo zmniejszania się sektora wynosiło ponad 3 proc., a po wprowadzeniu zakazu - niespełna 2 proc.

Już nie będzie można się wycofać. Parlament Europejski ratyfikował umowę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
Brexit pewny. Parlament Europejski ratyfikował umowę

"Pomimo naturalnej tendencji do zmniejszania liczebności w grupie małych podmiotów handlowych, poprawia się ich efektywność ekonomiczna" - wyjaśnia resort.

Zdaniem wiceministra jest jeszcze zbyt wcześnie, by oceniać działanie zakazu handlu. A już tym bardziej - zmieniać jego założenia. Bo właśnie o ewentualne zmiany pytała posłanka Henning-Kloska.

W piątek wieczorem premier Boris Johnson podpisał umowę brexitową
Brexit już praktycznie pewny. Jest podpis Johnsona

"Rok 2020 będzie pierwszym rokiem obowiązywania pełnego zakazu handlu w niedziele, w związku z tym rzetelną ocenę zasadności ewentualnej zmiany liczby niedziel bez handlu można będzie przeprowadzić najwcześniej za rok" - puentuje ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

kimto nie prawda,że niehandlowe niedziele pogrążają małe sklepy. Mam mały sklep i moi znajomi również i wszyscy zyskaliśmy na tym,że markety nie pracują … Czytaj całość

29-01-2020

PolakJa też mam mały sklep, niehandlowe niedziele spowodowały że w końcu opłaca mi się pracować, mam z czego utrzymać rodzinę. Brawo Rząd. Tak trzymać

30-01-2020

HxbbNie ma na co czekać, Ci którzy psioczą nie przestaną za rok, sklepy trzeba zamknąć w niedzielę i już, tak jest w Niemczech i jakoś zyją

Rozwiń komentarze (53)