Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zakaz handlu. PiS chce jego uszczelnienia

118
Podziel się:

Grupa posłów PiS złożyła w projekt ustawy dotyczący uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę. Otwarte będą mogłyby być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Zakaz handlu. PiS chce jego uszczelnienia
Zakaz handlu w niedzielę ma być przestrzegany znacznie bardziej restrykcyjnie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zakaz handlu w niedzielę ma być znacznie bardziej restrykcyjny. Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie specjalny projekt ustawy - donosi PAP Biznes.

Zobacz także: Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada

"Dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta" - podano w opisie zagadnienia.

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

To jednak nie wszystko, placówki handlowe, korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności przeważającej i z pozostałej działalności.

Z katalogu wyłączeń od zakazu usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Przypomnijmy, że niedawno Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta za zgodne z Konstytucją.

Mimo tego wiele z sieci handlowych skutecznie omijaj zakaz handlu. W jaki sposób? Wprowadzają np. usługi pocztowe i dzięki temu mogą działać w niedziele. O konieczności doprecyzowania przepisów mówi się od dawna.

- Tu powinna być zasada: wszyscy albo nikt - mówił Janusz Śniadek z PiS w programie "Money. To się liczy", dodając, że każda furtka, która by się pojawiła, mogłaby być nadużywana.

Śniadek już w połowie czerwca przekonywał że w PiS jest zielone światło dla takiego uszczelnienia zakazu handlu. Pytanie: czy poprze je Jarosław Gowin? - To trudne do przewidzenia, ale sądzę, że tak jak większość, dostrzeże te racje - odparł Śniadek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Gsdcf
2 lata temu
Obecnie wszystko jest czynne tylko w Polsce jest tak no ale ktoś musi być padobkiem UE
kiki
3 lata temu
W Niemczech w niedziele wszystko zamknięte i tragedii nie ma Może zróbmy nie handlowe a pracujące niedziele niech wszystko będzie otwarte urzędy szkoły itp skończą się co niektórym długie weekendy i będzie sprawiedliwie
zen
3 lata temu
To teraz PIS jest suwerenem? Bowiem wyniki sondaży są odwrotne. A na absurdalny zakaz zawsze znajdzie się taki sam precedens aby go obejść. Jak się przestanie opłacać handlować to sami to zrobią.
czyposłowie
3 lata temu
/politycy na stanowiskach rządowych mają aktualne badania lekarskie? jakieś testy psychologiczne ? widząc co wyrabiają i co mówią....jestem pewien ,że wielu ukrywa się przed lekarzami i unika za wszelką cenę leczenia...do wózka widłowego takie badania są konieczne,służby w policji, pracy taksówkarza, prawa jazdy etc....
fun
3 lata temu
PiS nie ma większość, więc sobie mogą postraszyć.
...
Następna strona