Zakaz wydawania wiz dla Rosjan. Francja i Niemcy przeciwne
Francja i Niemcy sprzeciwiają się propozycji wprowadzenia zakazu wydawania wiz wszystkim obywatelom Rosji, niezwiązanym z rządem – zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom. Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.
Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg.
Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Francja i Niemcy stwierdziły, że UE powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem – zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom.
"Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - zacytował Bloomberg fragment listu.
Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.