Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zakupy dla wojska pod lupą NIK. 3,5 mld zł wydano niezgodnie z prawem

137
Podziel się:

Prawie 3,5 mld zł wydał niezgodnie z prawem w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia podległy Ministerstwu Obrony Narodowej - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarł portal tvn24.pl.

Zakupy dla wojska pod lupą NIK. 3,5 mld zł wydano niezgodnie z prawem
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na zakup 32 samolotów F-35 (PAP)

Portal tvn24.pl dotarł do raportu NIK, z którego wynika, że w ramach kontroli negatywną ocenę otrzymała Agencja Uzbrojenia, podległa MON, która odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla polskiej armii. W ubiegłym roku instytucja ta wydała ponad 12 mld zł.

- Zdaniem kontrolerów złamanie ustawy o finansach publicznych polegało na tym, że półtora roku przed ustalonym terminem do USA przelano część zaliczki za samoloty wielozadaniowe F-35. Jednocześnie resort obrony zgodził się na zmniejszenie o jedną trzecią liczby maszyn, które odbierze w pierwszym roku dostaw, czyli 2024 - informuje portal TVN24. Dodając, że Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że "jest to niecelowe i tym samym łamie przepis z ustawy o finansach publicznych".

Myśliwce od Amerykanów

Umowę na zakup 32 wielozadaniowych myśliwców F-35 podpisano na początku 2020 roku. Samoloty będą kosztowały w sumie 4,6 mld dolarów.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekonywał wtedy, że "polskie siły powietrzne wchodzą na nowy poziom".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: F-35 w akcji

Umowa zawiera pakiet szkoleniowy i logistyczny, ale nie zawiera offsetu, co oznacza, że polska branża zbrojeniowa nie skorzysta na zakupie samolotów. W umowie znalazły się zapisy o zapewnieniu wsparcia technicznego przez producenta do 2030 roku. To oznacza, że wszystkie usługi posprzedażowe, w tym na przykład serwis, będzie leżał w gestii producenta — firmy Lockheed Martin. Dostawy części zamiennych mają być realizowane przez system globalnego wsparcia technicznego, tak jak ma to miejsce w wielu innych europejskich krajach.

Polska armia zbroi się

W maju ruszył także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, to jeden z elementów, który znalazł się w Ustawie o obronie ojczyzny. Nowe przepisy zakładają, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie z budżetu państwa wydatki w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Zgodnie z przyjętymi przepisami, jednym ze źródeł finansowania polskiej armii — poza budżetem państwa — ma być właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych utworzony w BGK.

Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Ważne
miesiąc temu
PiS kupuje żeby Zelenskiemu oddać za darmo PiS to jest Dzuma
Korupcja
miesiąc temu
Od 2-3 lat w MON panuje korupcja.juz zamietli to pod dywan? A za to odpowiada min..Blaszczak.
Korupcja
miesiąc temu
Od 2-3 lat w MON panuje korupcja.juz zamietli to pod dywan? A za to odpowiada min..Blaszczak.
Kowalski
miesiąc temu
Paszczak, gosciu ktory zajmowal sie do tej pory czyszczeniem kuwety kota prezesa parti rzadzacej, zostal ministrem obrony narodowej. Nie mozna spodziewac sie niczego innego jak bajzlu i korupcji.
Realista
miesiąc temu
Chcemy mieć b.wysoką inflację i biedę to dalej szczekajmy na Rosję, dalej pomagajmy wschodnim sąsiadom kosztem Polaków, nie patrząc w pierwszej kolejności na interes własnego kraju. Dalej niepotrzebnie zwiększajmy armię i miliardowe zakupy dla niej. Dlaczego będąc w NATO musimy się zbroić na taką skalę jak byśmy w razie konfliktu musieli bronić sami ?.przecież NATO liczy już prawie 32 państw i potencjał wojenny przynajmniej 3 x większy niż Rosja. WG mnie NATO w przyszłości zechce pod byle pretekstem napaść na Rosję, na jej bogactwa naturalne, dla tego tak bez opamiętania się zbroi i ją otacza swoim wojskiem i bazami wojskowymi.
...
Następna strona