Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zakupy dla wojska pod lupą NIK. 3,5 mld zł wydano niezgodnie z prawem

137
Podziel się:

Prawie 3,5 mld zł wydał niezgodnie z prawem w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia podległy Ministerstwu Obrony Narodowej - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarł portal tvn24.pl.

Zakupy dla wojska pod lupą NIK. 3,5 mld zł wydano niezgodnie z prawem
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na zakup 32 samolotów F-35 (PAP)

Portal tvn24.pl dotarł do raportu NIK, z którego wynika, że w ramach kontroli negatywną ocenę otrzymała Agencja Uzbrojenia, podległa MON, która odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla polskiej armii. W ubiegłym roku instytucja ta wydała ponad 12 mld zł.

- Zdaniem kontrolerów złamanie ustawy o finansach publicznych polegało na tym, że półtora roku przed ustalonym terminem do USA przelano część zaliczki za samoloty wielozadaniowe F-35. Jednocześnie resort obrony zgodził się na zmniejszenie o jedną trzecią liczby maszyn, które odbierze w pierwszym roku dostaw, czyli 2024 - informuje portal TVN24. Dodając, że Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że "jest to niecelowe i tym samym łamie przepis z ustawy o finansach publicznych".

Myśliwce od Amerykanów

Umowę na zakup 32 wielozadaniowych myśliwców F-35 podpisano na początku 2020 roku. Samoloty będą kosztowały w sumie 4,6 mld dolarów.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekonywał wtedy, że "polskie siły powietrzne wchodzą na nowy poziom".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: F-35 w akcji

Umowa zawiera pakiet szkoleniowy i logistyczny, ale nie zawiera offsetu, co oznacza, że polska branża zbrojeniowa nie skorzysta na zakupie samolotów. W umowie znalazły się zapisy o zapewnieniu wsparcia technicznego przez producenta do 2030 roku. To oznacza, że wszystkie usługi posprzedażowe, w tym na przykład serwis, będzie leżał w gestii producenta — firmy Lockheed Martin. Dostawy części zamiennych mają być realizowane przez system globalnego wsparcia technicznego, tak jak ma to miejsce w wielu innych europejskich krajach.

Polska armia zbroi się

W maju ruszył także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, to jeden z elementów, który znalazł się w Ustawie o obronie ojczyzny. Nowe przepisy zakładają, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie z budżetu państwa wydatki w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Zgodnie z przyjętymi przepisami, jednym ze źródeł finansowania polskiej armii — poza budżetem państwa — ma być właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych utworzony w BGK.

Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Ważne
2 lata temu
PiS kupuje żeby Zelenskiemu oddać za darmo PiS to jest Dzuma
Korupcja
2 lata temu
Od 2-3 lat w MON panuje korupcja.juz zamietli to pod dywan? A za to odpowiada min..Blaszczak.
Korupcja
2 lata temu
Od 2-3 lat w MON panuje korupcja.juz zamietli to pod dywan? A za to odpowiada min..Blaszczak.
Kowalski
2 lata temu
Paszczak, gosciu ktory zajmowal sie do tej pory czyszczeniem kuwety kota prezesa parti rzadzacej, zostal ministrem obrony narodowej. Nie mozna spodziewac sie niczego innego jak bajzlu i korupcji.
Realista
2 lata temu
Chcemy mieć b.wysoką inflację i biedę to dalej szczekajmy na Rosję, dalej pomagajmy wschodnim sąsiadom kosztem Polaków, nie patrząc w pierwszej kolejności na interes własnego kraju. Dalej niepotrzebnie zwiększajmy armię i miliardowe zakupy dla niej. Dlaczego będąc w NATO musimy się zbroić na taką skalę jak byśmy w razie konfliktu musieli bronić sami ?.przecież NATO liczy już prawie 32 państw i potencjał wojenny przynajmniej 3 x większy niż Rosja. WG mnie NATO w przyszłości zechce pod byle pretekstem napaść na Rosję, na jej bogactwa naturalne, dla tego tak bez opamiętania się zbroi i ją otacza swoim wojskiem i bazami wojskowymi.
...
Następna strona