Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd wyprowadza finansowanie armii poza budżet. Za sprawą ustawy o obronie ojczyzny

80
Podziel się:

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny, którą zapowiadał już kilka miesięcy temu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że projekt ten jest niezbędny ze względu na sytuację na Ukrainie. Przy okazji w projekcie znalazł się projekt nowego funduszu. Jeżeli trafią na niego kolejne środki, to w ten sposób część zadłużenia państwa rządzący znów wyprowadzą poza kontrolę.

Rząd wyprowadza finansowanie armii poza budżet. Za sprawą ustawy o obronie ojczyzny
Ustawę o obronie ojczyzny zapowiedzieli wspólnie Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak oraz Andrzej Duda (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny, który jeszcze w październiku 2021 r. zapowiedzieli wspólnie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do sytuacji. [...] Potrzebujemy pokoju, chcemy pokoju. To stare powiedzenie "chcesz pokoju, szykuj się na wojnę" jest cały czas aktualne. Musimy z tego wyciągnąć daleko idące wnioski - przekazał na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Gigantyczne środki na modernizację wojska

Szef MON natomiast zwracał uwagę, że projekt ten uchyla aż 14 ustaw. W jego ocenie dzięki niemu uda się posunąć rozwój sił zbrojnych.

Wojsko Polskie będzie liczniejsze i wyposażone w odpowiedni sprzęt. [...] Wprowadzamy także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, chcemy zachęcić do tego ludzi młodych - przekazał Mariusz Błaszczak.
Zobacz także: Polski Ład. Od marca przedsiębiorcy będą mieć nowy problem

Projekt przede wszystkim przyspiesza wzrost udziału wydatków obronnych w PKB Polski. 2,3 proc. PKB nasz kraj ma osiągnąć już 2023 r., a 2,5 proc. - w 2026 r. Dotychczasowe daty dla tych celów to odpowiednio 2024 r. i 2030 r.

Aby sfinansować dodatkową rekrutację i przyszłe zakupy uzbrojenia, rząd powoła nowy fundusz przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych będzie jednym z elementów ustawy o obronie ojczyzny.

Kolejny fundusz poza budżetem

Środki na sfinansowanie potrzeb wojska mają pochodzić z wpływów z papierów skarbowych, obligacji BGK, budżetu państwa oraz z zysku Narodowego Banku Polskiego. Nowy fundusz będzie dalszym wyprowadzaniem długu państwa poza budżet, o którym mówił dr Sławomir Dudek w głośnym wywiadzie udzielonym money.pl.

W ten sam sposób rząd uchwalił m.in. tarcze antykryzysowe i finansowe, ale też fundusz inwestycji strategicznych zawarty w Polskim Ładzie. Dzięki temu pieniądze te "znikają" z radarów organów nadzorczych (np. Sejmu) i w praktyce rząd może nimi dysponować wedle własnego uznania.

Po drugie rząd w ten sposób się zabezpiecza przed przekroczeniem konstytucyjnego progu zadłużenia państwa. Próg dzielący naszą gospodarkę od zapisanego limitu 60 proc. PKB jest na tyle niski, że nie rząd nie mógłby sfinansować wszystkich swoich założeń i planów.

Na takim działaniu rządu PiS suchej nitki nie zostawiają kontrolerzy Najwyższej Izy Kontroli. Krytyki nie szczędzą również ekonomiści, którzy podkreślają, że budżet państwowy w zasadzie o stanie finansów publicznych mówi już niewiele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
rębacz
rok temu
a na szkoleniach będą uczyć taktyki w przypadku okrążenia oddziału przez wroga z trzech stron, a z tyłu bagna nie do przybycia. Jaka wtedy padnie komenda dowódcy " oddział do modlitwy"
Cenzor
2 lata temu
Brawo PiS . Wreszcie polska armia wzbogaci się o nowe niezwykle potrzebne hipersoniczne kropidła bojowe . Mają też być zakupy opancerzonych mobilnych ołtarzy polowych . A aby morale wojska utrzymać na wysokim poziomie kolejne pieniądze dla pana z Torunia . A na szkolenie wojska no przecież nie na wszystko może starczyć . Wystarczy , że rezerwa się zjedzie i to nie wszyscy i posiedzi na suchym prowiancie przez 10 dni i starczy . Kilku takich Macierewiczów , błaszczakow , Kaczyńskich czy dudów i rzeczywiśce tylko opatrzność i USA mogą nas uratować . Nasi władcy niczego się nie uczą . Każdy konflikt to nie tylko pole bitew ale doskonała okazja do nauki ale nam trafiły się wyjątkowe nieuki . . Kupujemy za 23 miliardy czyli za około 1/3 rocznego budżetu na obronę 250 abramsow czyli jeden około 90 mln. złotych . Jeden jewelin i po pieniażkach . Cena jednego pocisku to ponoć 100 tys. dolarów Czyli za jednego Abramsa można było kupić 900 takich pocisków . To wystarczyło by na zniszczenie wszystkich pozostałych To dlatego kraje , które potrafią liczyć już dawno zrezygnowały z tysięcy czołgów Obronność to także i przede wszystkim ekonomia Brak tego co naprawdę potrzebne . Środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej . Nowoczesnej artylerii zarówno rakietowej jak i samobieżnej i jeszcze czegoś co może dosięgnąć naszych nieprzyjaciół na ich terenie . Jeżeli uboga Korea potrafiła zbudować rakiet średniego zasięgu i rakiety balistyczne a także rakiety manewrujące to dlaczego my nie możemy .
wikary
2 lata temu
A nie lepiej wyprowadzić finansowanie Rydzyka poza budżet !!!
Zenek
2 lata temu
powtórka z Grecji w wersji Polskiej
Lip
2 lata temu
Orban i Tramp szykują się do obrony polski więc po co trząść portkami
...
Następna strona