Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Zamiast dodatku węglowego wezwanie do zapłaty. Gminy kręcą bat na nieuczciwych mieszkańców

198
Podziel się:

Osoby, które zataiły liczbę lokatorów w swoich deklaracjach śmieciowych, może spotkać przykra niespodzianka. Wnioski o dodatek węglowy dadzą gminom możliwość weryfikacji, ile faktycznie osób mieszka pod jednym dachem. Zamiast świadczenia energetycznego, niektórzy dostaną więc wezwanie do zapłaty.

Zamiast dodatku węglowego wezwanie do zapłaty. Gminy kręcą bat na nieuczciwych mieszkańców
Wniosek o dodatek węglowy spowoduje weryfikację deklaracji śmieciowych. Niektórzy dostaną wezwania do zapłaty (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Stańczak)

Jak podaje Interia, urzędnicy będą mogli zweryfikować deklaracje śmieciowe dzięki wnioskom o dodatek węglowy. Samorządy alarmują, że w większości polskich gmin liczba osób płacących za swoje śmieci jest dużo niższa niż rzeczywista liczba mieszkańców. Różnice - jak czytamy - sięgają nawet 20 proc. Według Związku Gmin Wiejskich RP poza systemem jest w Polsce około 10 mln mieszkańców.

Dodatek węglowy pomoże gminom

W ustawie o dodatku węglowym wskazano, że urzędnicy mają konfrontować wniosek z danymi przekazanymi w podaniach o inną pomoc rządową, jak np. wypłata świadczeń rodzinnych, ale też w deklaracjach śmieciowych.

- Do wniosku węglowego właściciel starający się o dodatek wpisuje osoby we wspólnym gospodarstwie domowym ze wskazaniem numerów PESEL. W deklaracji śmieciowej takich danych się nie podaje, ale wpisuje się liczbę domowników. Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zamiast dodatku otrzymać może wezwanie do zapłaty za niewykazywanych dotąd domowników. Do pięciu lat wstecz - wyjaśniają Interii osoby zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi.

Urzędnicy są zadowoleni z przepisów. Mówią w rozmowie z serwisem, że nieuczciwych mieszkańców mają podanych na tacy.

Zaległe opłaty

Okazuje się, że pięć pierwszych osób w gorzowskim Związku Celowym Gmin MG-6 zostało namierzonych przez urzędników. Zweryfikowano ich wnioski o dodatek węglowy z deklaracją śmieciową. Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG-6, mówi, że to powód do wszczęcia postępowania wyjaśniającego, które zakończy się decyzją administracyjną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Baltic Pipe startuje. "Zapełnienie gazem zapewnione w perspektywie kilku miesięcy"

- Policzyliśmy, że zgodnie ze stawkami, które były u nas na przestrzeni ostatnich pięciu lat, za taką "zagubioną" osobę trzeba będzie zapłacić od 1,3 tys. zł do 1,6 tys. zł. Przy dwóch osobach, których wcześniej nie wykazano, to odpowiednio 2,6-3,2 tys. zł - wyliczyła Katarzyna Szczepańska.

Szczepańska podała również, że zauważa się duży ruch w punktach obsługi klienta. Mieszkańcy postanawiają zmienić swoje deklaracje śmieciowe, aby nie zostać później pociągniętym do odpowiedzialności w związku z niezgodnością z wnioskiem o dodatek węglowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(198)
czytelnik
2 lata temu
A co z tymi co nie złożyli w terminie deklaracji CEEB a teraz po dodatek węglowy pierwsi do kolejki lecieli? też będą płacić zapowiadane 5 tys kary?
fff
2 lata temu
moskwa: nie jesteśmy państwem policyjnym
Lukas
2 lata temu
Ze względu na to że pracuje za granicą nie płaciłem za smieci. Więc pani nakazała małżonce by poprawiła oświadczenie i wykreślenie mnie ze składu rodziny.
spryciarz
2 lata temu
Radzę im zrobić szybką rozdzielność majątkową jak u Morawieckich, jeśli to żona złożyła wniosek, to niech zrobi rozdzielność i mąż niech płaci za niezapłacone śmieci
✔✔✔✔✔
2 lata temu
Za PIS tylko rząd może oszukiwać ale to dobrze jak ktoś powiedział bo kradną i sie dzielą nie tak jak PO co z nikim sie nie dzieliło🤣🤣🤣🤣🤣 Takie jest myślenie PIS-mana, to prości ludzie 🤢🤣
...
Następna strona