Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zamykają się porty dla rosyjskich statków. Rosja traci możliwości transportu towarów

Podziel się:

Do sankcji nakładanych na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę dochodzą zamknięcia portów morskich. We wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosił, że na Wyspach nie mogą już cumować statki mające "mających jakikolwiek związek" z Federacją Rosyjską. Na podobny ruch zdecydowała się także Kanada.

Zamykają się porty dla rosyjskich statków. Rosja traci możliwości transportu towarów
Rosyjski statek towarowy (Photo by Yuri Smityuk\TASS via Getty Images) (GETTY, Yuri Smityuk)

W poniedziałek Grant Shapps poinformował, że wysłał zalecenie do władz wszystkich portów w kraju, by nie wpuszczały do nich żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością, kontrolowanych, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan. Zapowiedział też, że formalny zakaz zostanie wydany niezwłocznie.

Długo na wprowadzenie sankcji nie trzeba było czekać. "Właśnie staliśmy się pierwszym krajem, który przyjął przepisy o całkowitym ZAKAZIE wpływania do brytyjskich portów dla WSZYSTKICH statków mających JAKIEKOLWIEK powiązania z Rosją" - napisał we wtorek po południu minister transportu Wielkiej Brytanii na Twitterze.

Drogą Wielkiej Brytanii podąży Kanada. "Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy" - oznajmił minister transportu Kanady Omar Alghabra na Twitterze.

Rządowy komunikat sprecyzował, że chodzi o zakaz wpływania wszystkich statków, w tym statków rybackich, na "wewnętrzne wody" Kanady oraz także do portów. Zakaz ma wejść w życie w tym tygodniu po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia przez rząd - podał PAP.

UE pracuje nad kolejnymi sankcjami

Reuters podaje, że rosyjskie statki zamkną się być może również dla portów w Unii Europejskiej. Agencja podała, powołując się na źródła w Brukseli, że państwa UE rozważają wprowadzenie zakazu zawijania rosyjskich statków do unijnych portów.

Celem tego posunięcia jest dalsze zaostrzenie ograniczeń w ruchu morskim po zamknięciu dla Rosji przestrzeni powietrznej. "Spowodowałoby to dalsze utrudnienia w rosyjskich dostawach handlowych" - stwierdza agencja.

Zobacz także: Gospodarcza "broń atomowa". "Rosja sobie poradzi, ale jakim kosztem?"

Duński resort spraw zagranicznych w komentarzu przesłanym Reutersowi wskazał, że Dania "aktywnie pracuje" nad zamknięciem unijnych portów dla rosyjskich statków. "Zdecydowaliśmy już zamknąć duńską przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy we współpracy z naszymi europejskimi partnerami" - przekazało Reutersowi duńskie MSZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP