Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Premier Morawiecki apeluje o embargo Unii Europejskiej na rosyjski węgiel, ropę i gaz

Podziel się:

Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowy dotyczyły oczywiście wojnie na Ukrainie. Tego, jak pomóc zaatakowanemu przez Rosję krajowi. Premier zaznaczył, że Polska nie jest stroną konfliktu zbrojnego, ale też jasno stwierdził, że trzeba zaostrzyć sankcje wobec reżimu Putina, by "wstrząsnąć Kremlem". Jeden z pomysłów to embargo na rosyjski węgiel, ropę i gaz.

Premier Morawiecki apeluje o embargo Unii Europejskiej na rosyjski węgiel, ropę i gaz
Premier Mateusz Morawiecki z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (EPA/VIRGINIA MAYO / POOL Dostawca: PAP/EPA. VIRGINIA MAYO / POOL) (PAP, )

- Dzisiaj w Brukseli z przewodniczącą von der Leyen rozmawialiśmy również o tym, jak dać nadzieję dla Ukrainy. Najważniejsze jest to, żeby dzisiaj spowodować, aby Ukraina obroniła swoją suwerenność, obroniła swoją niepodległość, bo Ukraina, która broni swojej integralności terytorialnej i swojej niepodległości, staje w obronie wartości europejskich - powiedział na konferencji po spotkaniu Mateusz Morawiecki.

Premier stwierdził m.in., że potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy, w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską. Wcześniej jednak trzeba przyczynić się do zakończenia wojny. Morawiecki stwierdził, że trzeba do tego dążyć, nakładając na Rosję jeszcze bardziej dotkliwe sankcje.

Zobacz także: Gospodarcza "broń atomowa". "Rosja sobie poradzi, ale jakim kosztem?"

- Chcemy zatrzymać wojnę, zatrzymać agresora. (...) Możemy to zrobić tylko poprzez sankcje - powiedział Morawiecki. Dodał, że te już nałożone odnoszą zamierzony skutek. - Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie, ogromne straty. Ale nie ma co się oszukiwać, codziennie ta sama gospodarka jest zasilana również twardą walutą poprzez sprzedaż węgla i gazu - mówił Morawiecki.

Premier poinformował, że rozmawiał z szefową KE o tym, jak uniezależnić Europę od rosyjskiego węgla. - Zaapelowałem o to, żeby węgiel rosyjski nie był wwożony, żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel. A w perspektywie kolejnych miesięcy także nie kupować ropy i gazu, bo to jest ten środek, poprzez który Putin jest w stanie finansować machinę wojenną - powiedział premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP