Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zanieczyszczenia powietrza. Jakie są ich rodzaje? Jak dbać o czystość powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza mogą mieć bardzo poważny wpływ na nasze zdrowie. Zobacz, jakie są rodzaje zanieczyszczeń i co robić, by dbać o jakość powietrza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza.

Zanieczyszczone powietrze może być przyczyną wielu groźnych chorób, nie tylko układu oddechowego. Powietrze złaj jakości może powodować m.in. choroby układu krążenia, w tym choroby serca i naczyń krwionośnych.

Zanieczyszczenia możemy podzielić na gazowe i pyłowe.

Gazy

Wśród gazów, które dostają się do atmosfery i powodują zanieczyszczenia powietrza można wymienić tlenek siarki, tlenek i dwutlenek węgla, czy tlenki azotu.

Wysokie stężenia gazów, np. dwutlenku węgla, przyczynia się do powstawania przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także zaostrzenia objawów chorób układu krążenia. Osłabia także odporność na infekcje dróg oddechowych.

Emisja do atmosfery gazów cieplarnianych powoduje m.in. efekt globalnego ocieplenia, bardzo niekorzystny, z punktu widzenia bezpieczeństwa planety.

Pył

Wśród zanieczyszczeń pyłowych wymienić należy przede wszystkim pył PM2,5, w którego skład wchodzą metale ciężkie, związki azotu i siarki, a także amoniak. W okresie jesienno-zimowym stężenie tego pyłu bywa przekraczane nawet pięciokrotnie. Niewielka średnica cząsteczek sprawia, że z łatwością przedostaje się on do płuc i krwiobiegu.

Obecne w pyłach metale ciężkie odkładają się w szpiku kostnym, nerkach oraz w śledzionie. Mają też negatywny wpływ na układ nerwowy, przyczyniają się do występowania zaburzeń snu, a także anemii. Z kolei nikiel i kadm zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwory.

Niska emisja

Najczęstszym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli spalanie w piecach paliw niskiej jakości, a nawet śmieci.

Aby zapobiegać niskiej emisji należy przede wszystkim zadbać o piec, który spełnia normy ekologiczne i nie emituje do atmosfery zanieczyszczeń.

Pod żadnym pozorem nie należy spalać odpadów.

Przemysł

Niska emisja to jednak nie jedyna przyczyna zanieczyszczonego powietrza.

Na jego niską jakość wpływają spaliny emitowane przez energetykę węglową, czy przemysł chemiczny.

Za główne źródła zanieczyszczeń powietrza uważa się:

– przemysł transportowy,

– przemysł energetyczny,

– uprzemysłowienie,

– źródła naturalne,

– wzrost liczby ludności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2020

ładnych zostawmy.Fakt niezbity. Ograniczeni, wykluczeni z liczby ludności, nigdy nie będą chorować na te straszliwe choroby.

Rozwiń komentarze (1)