Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Koncesja dla TVN. Kiedy zapadnie decyzja?

486
Podziel się:

PiS nie zdąży przegłosować tzw. lex TVN przed 26 września – nawet w wersji mniej niekorzystnej dla tej stacji. Wtedy koncesja wygasa, a TVN potrzebuje nowej. Ale już od kilku miesięcy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie pali się z jej odnowieniem. Rozwiązania nie widać.

Koncesja dla TVN. Kiedy zapadnie decyzja?
Poprawka Suskiego, jak przyznał polityk PiS, miała spowodować, by choćby część TVN-u wpadła w polskie ręce (PAP, Tomasz Gzell)

W KRRiTV nie ma jedności co do tego, czy koncesję dla TVN24 należy przedłużyć, czy jednak nie. W czwartek członkowie Rady dwukrotnie głosowali nad tą kwestią. Najpierw zdecydowali, że nie są za przedłużeniem koncesji. A potem odrzucili pomysł jej nieprzedłużania. Czyli są "za, a nawet przeciw".

Podobne problemy ma w Sejmie tzw. lex TVN. To projekt ustawy de facto uderzającej w tę stację telewizyjną. Obóz władzy nawet nie próbował kryć swoich intencji. Problem tym, że TVN należy do amerykańskiego podmiotu i USA użyją (a w zasadzie już używają) wpływów politycznych, by stacja mogła działać bez przeszkód.

Jak pisze Agnieszka Kublik w "Gazecie Wyborczej", problemem PiS w Sejmie jest poprawka autorstwa Marka Suskiego. Jego poprawka dotyczy spraw własnościowych –otóż zgodnie z nią, działające w Polsce stacje radiowe i telewizyjne mogłyby należeć do podmiotu zagranicznego, ale tylko takiego, którego siedziba mieści się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Czyli nie w USA.

Zobacz także: "Lex TVN". Marek Suski odwiedizł KRRiT. Poseł PiS ujawnia szczegóły rozmów

Sam Suski przyznał się, że chodzi o to, by zmusić Amerykanów do sprzedaży udziałów w TVN 24 polskiemu biznesowi i tak zyskać kontrolę nad ogólnopolską stacją informacyjną.

- Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie tak jak z Polską Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione – mówił Suski na spotkaniu klubów "Gazety Polskiej".

Poprawka w Sejmie nie przeszła, PiS nie zdołał jej przegłosować i zajmie się nią dopiero w połowie sierpnia. A to – jak pisze Agnieszka Kubik – za późno, by ustawa weszła w życie przez wygaśnięciem koncesji TVN24.

Więc decyzję będzie musiała podjąć KRRiTV – obsadzona w pełni przedstawicielami obecnej władzy. Widać jednak, że władza ma problem i nie za bardzo wie, jak wybrnąć z sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(486)
jan
2 lata temu
Ale kłamiecie. W statucie TVN SA brak zapisów o właściwej strukturze własnościowej. Juz poprzedniej koncesji nie powinni mieć przyznanej. Nowa ustawa dotyczy czegoś innego. Ale co to oszołomów obchodzi.
huraaaaa !
2 lata temu
Totalni to bardzo wysoko wykrztalcenii ludzie..Aich szef to nawet jest magistrem histori z praktyka malowania kominow
huraaaaa !
2 lata temu
Tak tak totalni zdrjcy Polski to wysoko wykrztalceni ludzie a ich naczelny jest az magistrem histori z praktyka malowania kominow--brawo
Czaskowski hi...
2 lata temu
Totalni!!! Idzcie i od rana do wieczora ogladajcie TVN24. BO NIE WIELE WAM JUZ ZOSTALO
ROBOKOP
2 lata temu
Proponuję zapisać się do partii PIS bo kto do niej nie należy wpada w niełaskę ( jak za czasów PZPR ) TOWARZSZE Z PIS ZAWSZE RAZEM . Czytam te poniższe pisowskie hejty to można zwymiotować .
...
Następna strona