Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lex TVN. W najbliższych dniach rozstrzygnie się przyszłość kontrowersyjnej noweli

662
Podziel się:

Na prawicy trwa liczenie szabel przed sejmowym głosowaniami w sprawie "Lex TVN". Porozumienie Gowina nie chce poprzeć nowelizacji w zaproponowanym brzmieniu, ale być może PiS-owi uda się znaleźć sojuszników wśród posłów Konfederacji. Kontrowersyjną nowelą zajmie się we wtorek sejmowa komisja, a w środę - Sejm.

Lex TVN. W najbliższych dniach rozstrzygnie się przyszłość kontrowersyjnej noweli
Lex TVN. Sejm pochyli się nad kontrowersyjną ustawą. (Adobe Stock, sebastiangora)

Prawo i Sprawiedliwość dąży do uchwalenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą zaproponowała grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego, szefa rady programowej Polskiego Radia. We wtorek nowelą zajmie się sejmowa komisja kultury i środków przekazu, a w środę - posłowie na sali plenarnej.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Jarosław Kaczyński jest zdeterminowany, aby uchwalić nowe przepisy w obecnym brzmieniu i tym samym otworzyć swojemu środowisku furtkę do przejęcia wpływów w TVN. O tym, że taki jest cel noweli, przyznał jej autor. Marek Suski. Jednak już zdążył się wycofać ze słów sugerujących, że PiS będzie mieć "wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji".

Wszystko na ten moment jednak rozbija się o Porozumienie. Koalicjant PiS w Zjednoczonej prawicy mówi wprost: ustawy nie poprze w obecnym brzmieniu.

Zobacz także: Lex TVN. Suski o braniu przykładu z TVP. Były szef KRRiT: TVP sprzeniewierzyła się swojej misji

Informatorzy "Wyborczej" sugerują, że prezes PiS ma plan B, który wdroży w przypadku braku współpracy ze strony partii Jarosława Gowina. Być może uda się do poparcia nowelizacji przekonać narodowców zasiadających w ławach poselskich przypisanych Konfederacji.

Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" sugeruje, że PiS może "ukryć" kontrowersyjną nowelę autorstwa Marka Suskiego w rządowym projekcie zmian w ustawie o RTV. Swoją propozycję zmian w przepisach może złożyć też - przez grupę posłów - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

"DGP" wskazuje też na inne rozwiązanie. Na stole leży pomysł zakładający, że koncesję można przyznać podmiotom z udziałem zagranicznym na podstawie umowy lub porozumienia z danym państwem. Gdyby ten plan został wcielony w życie, to polska strona musiałaby porozumieć się z amerykańską w sprawie odpowiedniego porozumienia.

O co chodzi z "Lex TVN"?

Od kilku miesięcy ważą się losy kanałów TVN24 i TVN7. KRRiT, w której większość mają osoby z nadania PiS, nie chce udzielić obu kanałom koncesji, które wygasają w niedługim czasie.

KRRiT tłumaczy, że zwłoka wynika z "niejasności" dotyczących struktury właścicielskiej. Koncesje w Polsce mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Licencje wszystkich kanałów koncernu należą do polskiej spółki TVN, a ta z kolei jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding BV, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.

- Otóż wszyscy wiemy, że od 2015 roku TVN jest w rękach spółek, w których ostatecznym i głównym beneficjentem jest podmiot amerykański, a więc podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tymczasem mamy w ustawie o radiofonii i telewizji zapis, który mówi, że "ten rodzaj udziałów, takich podmiotów powinny być nie większe niż 49 proc." I tutaj tak naprawdę jest cały problem systemowy - przekonywał w Sejmie przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

TVN przedstawił Radzie trzy ekspertyzy, które wskazują, że nie może być mowy o naruszeniu polskich przepisów. Ich autorami są: prof. Stanisław Piątek z Uniwersytetu Warszawskiego, kancaleria SK&S Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz SMM Legal.

Według informacji "DGP" KRRiT posiada trzy opinie prawne będące w kontrze do tych, które przedstawił TVN. Autor jednej z nich pisze o "podmiotach mających cechy sztuczności", które mają na celu obejście prawa. Ocenia tak fakt, iż TVN-em zarządza spółka holenderska, w której z kolei głównym udziałowcem jest amerykański koncern.

Aby ułatwić zadanie KRRiT, na początku lipca grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego zaproponowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W praktyce zmusi ona koncern Discovery, obecnego właściciela TVN-u, do sprzedaży firmy.

Własną nowelę zaproponowało Porozumienie współtworzące Zjednoczoną Prawicę. Partia Jarosława Gowina chciałaby, aby koncesję mogły uzyskiwać podmioty działające w państwach zrzeszonych w OECD (czyli też USA).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(662)
WYRÓŻNIONE
335577
3 lata temu
Hołota dorwała się do władzy i rządzi . Już się nie da na to patrzeć. A durni i ciemni polaczkowie za kolejny ochłap do michy znów na nich zagłosują.
Breżniew+
3 lata temu
Bożyszcz patologi i nerobów, wszelkiej maści pasozytów żerujących na pracujących Polakach leni patentowanych w dwóch butach nie do pary i demencją, nie więdzący nawet gdzie przyjechał i mylący miejscowość w której jest, chodzący na baterie jak kiedyś
kolo
3 lata temu
jeżeli Konfederacja to poprze to będzie jej koniec
NAJNOWSZE KOMENTARZE (662)
Rex
3 lata temu
Najlepiej,gdyby Pan Gowin przeszedł na NACZELNEGO TVNu,bo do jakiej stacji w Polsce będzie UCZĘSZCZAŁ P.TUSK?_DO NIEMIECKIEJ?TVP JUŻ DOKŁADNIE ZNIEWAŻYŁ I POLAKÓW OGL.POLSKĄ TELEWIZJĘ RÓWNIEŻ...
Precz
3 lata temu
Precz z TVN!
satyryk
3 lata temu
Do grudnia jeszcze daleko a już taka szopka
Polka
3 lata temu
Nie ma naszej zgody na likwidację TVN24 - zostanie nam tylko ulica.
Eleonora
3 lata temu
PiS nie odda władzy bez rozlewu krwi, ale będzie w końcu musiał i przyjdzie czas na drugą Norunbergę. Brylant się nie boi, bo zapewne nie dożyje.
...
Następna strona