Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Mocne uderzenie. PiS zmienia prawo, aby odebrać koncesję Grupie TVN?

1459
Podziel się:

Doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE zakłada projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez grupę posłów PiS.

Mocne uderzenie. PiS zmienia prawo, aby odebrać koncesję Grupie TVN?
Marek Suski (Wikimedia Commons)

Grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego, szefa rady programowej Polskiego Radia, wniosła do Sejmu projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona uzbroić KRRiT w możliwość zapobiegania przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE.

Jak mówił w porannym programie TOK FM wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin projekt nie był konsultowany z Porozumieniem. - Dowiedziałem się o nim dziś rano, jadąc na nasze zdalne spotkanie - powiedział Gowin. - Trudno byśmy popierali rozwiązanie, które służyło do ograniczania pluralizmu mediów - dodał.

Podkreślił również, że jest to projekt nie rządowy, a poselski. Dodał też, że pluralizm mediów jest jednym z podstawowych elementów demokratycznego państwa prawa.

Jakich zmian chce PiS?

"Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto wskazania wymaga, że brak precyzyjnych regulacji może powodować dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych" – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Konkretne zmiany w ustawie

Posłowie PiS chcą zmian w art. 35 ust. 2 ustawy, gdzie ma zostać określone wprost, że ograniczenia mają zastosowanie również do polskich spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli "do polskich spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne" – napisano w uzasadnieniu.

Zobacz także: Nepotyzm w Solidarnej Polsce? Woś o żonie Ziobry: To jest dla niej przeszkodą, a nie wsparciem

W kolejnym ustępie PiS zamierza usunąć regulację przewidującą, że "spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

"Ponadto przewidziano, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego - zauważono.

TVN na celowniku PiS

Jak piszą "Wirtualne Media", ustawa celowana jest w takie stacje, jak choćby TVN, której 10-letnia koncesja wygasa we wrześniu. Do EOG bowiem nie należą Stany Zjednoczone, a właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery.

Mało tego, w przyszłym roku Discovery sfinalizuje fuzję z koncernem Warner Media, również pochodzącym z USA.

Jednak jak podkreśla portal, Discovery kontroluje TVN nie za pośrednictwem amerykańskiej spółki, tylko przez Polish Television Holding BV.

Ta z kolei zarejestrowana jest w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

Interes publiczny?

Wskazano, że efektem proponowanych zmian "powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

"Skoro wolą ustawodawcy jest by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to jednoznacznym jest, że ograniczenia w tym zakresie dotyczą w równym stopniu spółek z siedzibą w Polsce jak i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy.

"Proponowane rozwiązanie ma zapewnić potencjalnym i aktualnym koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych. Mając na względzie obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie zagrożeń dla interesów państwa wynikające z tzw. działań hybrydowych państw trzecich, proponowane zmiany należy uznać za konieczne" - zaznaczono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1459)
lubie tvn
2 lata temu
Widać sami pisowce tutaj są co komu przeszkadza TVN nie chcecie nie oglądajcie przełączcie kanał na tvp propgandowa telewizja co ogłupia lud
Lemingi
3 lata temu
już płaczą bo skąd tu wiedzę czerpać jak ta antypolska tuba propagandowa nie będzie miała (i słusznie) przedłużonej koncesji. No i kto będzie organizował huczne imprezy plenerowe z okazji urodzin Hitlera jak TVNazi zacznie z Kremla nadawać? TVNazi to obca polskiej racji stanu stacja i nie powinna dostać koncesji na prymitywną propagandę i manipulację i ogłupianie opinii publicznej. brawo pis! NIE ODEBRAĆ , TYLKO NIE UDZIELIĆ , a to są dwie inne sytuacje ; BRAWO PIS i cała ZP !!!!! TAK TRZYMAĆ PANOWIE Z PIS !!!! Może , którykolwiek odważny obrońca TVNazi wskaże chociaż jedną, równie agresywną pod kątem formy przekazu stację tv gdzie podprogowy przekaz w iście goebbelsowskim, krzykliwym stylu zmusza niejako mało rozgarniętego widza do zaakceptowania nawet najbardzej zakłamanej czy też odpowiednio zmanipulowanej rzeczywistości a ilość sączonego przy tym jadu wypala piksele nawet najbardziej trwałej matrycy ekranu. : (( WSI-owi i SB-cja utworzyli TVNazi a resortowi stanowili i wciąż stanowią trzon redakcyjny. Dlatego linia programowa jest tak bardzo lewacko tendencyjna. Z tego chociażby powodu koncesja już dawno powinna być odebrana.
MyPolacy !!
3 lata temu
Oczywiście, media opozycyjne muszą być! Ale polskie a nie sterowane z zagranicy! POzbyć się tych wydmuszek-komuszek z Polski już dosyć napsuli w głowach postępakom inaczej wykształconym !! Co oni teraz będą oglądać , co z religią tvnu !!??? Ten TVN i te gwiazdy to śmiech na sali. Tylko Trzaskowski i nikt inny... Brawo PiS!!! Tak trzymać !!! Nareszcie!!!!!!!! Znikną same kłamstwa cała dobę !!! Polsko języczne media wara od Polski!!!!!!! = TVN, tabloidy Axel Springera to antypolskie media finansowane przez zagraniczny kapitał realizujące wrogą misję programową uderzającą w demokratyczną Polskę !! Właścicieli TVN gazet z zagranicznym kapitałem bardzo uwiera prawicowy rząd wybrany przez większość wyborców !! Dążą do wywrócenia " stolika " porządku prawnego w Polsce aby PO przejęła władzę . TVN to zło w czystej postaci --- założone i kierowane przez SB-ków było (a najprawdopodobniej jest nadal) przez pewien okres czasu w posiadaniu ludzi Putina więc ich przekaz dnia jest zwyczajowo prawilny. Dobra rada dla KRRiT - nie przedłużać koncesji tylko zaorać i odchwaścić nierozcieńczonym Roundupem. PO WALCZYŁO I WALCZY Z PIS PO PRZEZ TVN. INFO TVP MIAŁO BYC DO LIKWIDACJI , KTO MIECZEM WOJUJE OD MIECZA GINIE , NIE CZYN DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE, -- Trzaskowski miał w programie wyborczym -bodaj jedyny punkt, bo innych nie pamiętam! zlikwidowanie TVP Info i wtedy internacjonaliści , kosmopolici i volksy nie bronili wolności mediów. Że w Niemczech zagraniczny podmiot nie może mieć pakietu większościowego też im ani Unii nie przeszkadza. chociaż to godzi w wolność gospodarczą i pluralizm informacyjny!.
bubu
3 lata temu
Bardzo dobrze, niech blokują tusk vision... popieram zmiany... TVN dawno powinna być zlikwidowana . To jawna antypolska - antyrządowa dzialalność : (( Żałosne ! ... "wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony. "- Kto pisze takie teksty? O co tu chodzi? Przyznam szczerze, że te polskojęzyczne portale mogłyby zniknąć, nie będę po nich płakał...:))) = Obcy kapitał nie może tu nam bruzdzić ! --- Wreszcie zabrali się za to co powinno być zrobione już dawno! Podobna ustawa jest w Niemczech! Tam już od dawna zabraniają przejmowania przez obce ręce! Brawo PIS. Nie bedzie obcy pluł na w twarz. Koniecznie = Zaorać TVN, popieram! To antypolska zagraniczna telewizja!!;(( a jak Trzaskowski chce likwidować Info to w porządku ??:)) Najgorsza tv na świecie!? TVN. Zaorać i Tyle .....
Waler
3 lata temu
A jak Merkel zaprasza za swoje pieniądze sędziów którzy ją mają przesłuchiwać, albo Trzaskowski w programie wyborczym chce zlikwidować TVP Info to jest - a jakże demokracja. Ale jak Polska chce wprowadzić ustawę medialną na wzór Niemiec to jest gewałt, likwidacja TVN , gorzej, koniec praworządności i wolności. --- Brawo wywalić te dzieciaki starego reżimu , a Olejnik do Afryki niech tam uczy komunistycznej demokracji. Dlaczego dwie dekady wcześniej nie wprowadzono nie wprowadzono zakazów zatrudniania rodzin w spółkach państwowych i samorządowych ? Nepotyzm i prywatyzacja przez tyle lat pozwalały bogacić się POKOlesiom partyjnym.
...
Następna strona