Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Po Polska Press władza poluje na kolejne media. PiS ma chrapkę m.in. na TVN

541
Podziel się:

Przejęcie przez PKN Orlen gazet lokalnych z koncernu Polska Press to dopiero początek przyjętej przez PiS strategii repolonizacji mediów - pisze "Gazeta Wyborcza". W orbicie zainteresowań władzy jest m.in. telewizja TVN. Poseł PiS Marek Suski przyznał, że są czynione kroki w tym kierunku.

Po Polska Press władza poluje na kolejne media. PiS ma chrapkę m.in. na TVN
"Lex TVN" może posłużyć władzy do przejęcia kontroli nad stacjami tego koncernu. (TVN)

Trwają polityczne przepychanki, od których zależy przyszłość telewizji TVN. W mediach dużo pisało się, że odwlekana decyzja przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o przyznaniu koncesji na 10 lat ma pozbawić krytycznego dla władzy głosu na rynku mediów.

"Gazeta Wyborcza" jednak wskazuje na drugie dno całej sprawy: PiS chce przejąć kontrolę nad koncernem TVN, co przyznał już Marek Suski, poseł PiS i autor głośnej noweli nazwanej "Lex TVN".

- Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji [...]. Rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - ogłosił Marek Suski na zjeździe klubów "Gazety Polskiej".

Zobacz także: KRRiT zwleka z koncesją dla TVN. Były szef Rady: Ustawa mówi jasno, koncesja się należy

TVN to dopiero początek

TVN jednak nie jest jedynym kąskiem, po który chciałaby się schylić obecna władza. "GW" sugeruje, że następna w kolejce będzie "Rzeczpospolita". Choć jeszcze w grudniu 2020 roku (czyli w momencie ogłoszenia przejęcia Polska Press przez Orlen) koncern i właściciel tytułu Grzegorz Hajdarowicz zaprzeczali, że dziennik jest na sprzedaż, to jednak dziś nie ma już takiego przekonania.

Grzegorz Hajdarowicz w rozmowie z "Press" nie wykluczył, że może sprzedać gazetę jednej ze spółek skarbu państwa. Dziennikarze typują, że może to być PZU. Prezes Grupy Gremi jednak podkreślił, że jednym z inwestorów może być Rupert Murdoch.

"Wyborcza" zwraca uwagę, że władzy prawdopodobnie nie uda się przejąć udziałów w Agorze. Dlatego też PiS przyjął strategię utrudniania życia temu koncernowi, choćby poprzez blokadę przejęcia grupy Eurozet. Do tej transakcji swoje obiekcje zgłosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Agora wprost zasugerowała, że jest to decyzja polityczna.

O co chodzi z "Lex TVN"?

Od kilku miesięcy ważą się losy kanałów TVN24 i TVN7. KRRiT, w której większość mają osoby z nadania PiS, nie chce udzielić obu kanałom koncesji, które wygasają w niedługim czasie.

KRRiT tłumaczy, że zwłoka wynika z "niejasności" dotyczących struktury właścicielskiej. Koncesje w Polsce mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Licencje wszystkich kanałów koncernu należą do polskiej spółki TVN, a ta z kolei jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding BV, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.

- Otóż wszyscy wiemy, że od 2015 roku TVN jest w rękach spółek, w których ostatecznym i głównym beneficjentem jest podmiot amerykański, a więc podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tymczasem mamy w ustawie o radiofonii i telewizji zapis, który mówi, że "ten rodzaj udziałów, takich podmiotów powinny być nie większe niż 49 proc." I tutaj tak naprawdę jest cały problem systemowy - przekonywał w Sejmie przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Aby ułatwić zadanie KRRiT, na początku lipca grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego, szefa rady programowej Polskiego Radia, zaproponowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W praktyce zmusi ona koncern Discovery, obecnego właściciela TVN-u, do sprzedaży firmy.

Własną nowelę zaproponowało Porozumienie współtworzące Zjednoczoną Prawicę. Partia Jarosława Gowina chciałaby, aby koncesję mogły uzyskiwać podmioty działające w państwach zrzeszonych w OECD (czyli też USA). Marek Suski zakwestionował to rozwiązanie, co każe przypuszczać, że nie znajdzie ono poparcia w obozie władzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(541)
Werko
3 lata temu
Tylko pajace mają problemy z tym niewygodnym dla nich TVNem bo mówi wszystko na odwrót. Więc pytam się gdzie jest wolność jeżeli coś mówisz niewygodnego to trzeba cię zniszczyć. Czysta UBecja. W USA jest sprawa rozwiązana prosto media są prywatne i każde mówi co chce najważniejsze żeby każdy miał trochę oleju w głowie i nie dał się manipulować... Ale to nie jest wina mediów tylko durnego narodu, średniowiecznych zaściankowców...
nMNr
3 lata temu
A może Kaczyński zakochał się w Orbanie??? Dlatego go tak naśladuje. Jednak skłócając się z EU, łamiąc wszelkie prawo zbliżamy się do Putina, a przecież EU daje nam tyle pieniędzy. Trzeba być ćwierćmóżdżem, albo podlecem żeby Polskę tak niszczyć.
nMNr
3 lata temu
A może Kaczyński zakochał się w Orbanie??? Dlatego go tak naśladuje. Jednak skłócając się z EU, łamiąc wszelkie prawo zbliżamy się do Putina, a przecież EU daje nam tyle pieniędzy. Trzeba być ćwierćmóżdżem, albo podlecem żeby Polskę tak niszczyć.
analityk
3 lata temu
tylko w Polsce 80% to media niemieckie, nigdzie w Europii tak nie ma aby niezalezne media obcy kapitał pisały co chciały i to opluwały rząd, partię np w Niemczech wszystkie media piszą dobrze o rządzie tak samo jest we Francji
stary
3 lata temu
Należy spolonizować watykańskie media - za pomocą "lex Rydzyk".
...
Następna strona