Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lex TVN. Sprzeciw Rady Przedsiębiorczości. "Rozwiązania typowe dla państw autorytarnych"

15
Podziel się:

Rada Przedsiębiorczości stanowczo sprzeciwia się projektowi noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która w praktyce ma uderzyć w TVN. "Czy media w Polsce mają mówić tylko to, czego oczekuje władza?" - pyta Rada w swoim stanowisku o reformie systemu nazwanej Lex TVN.

Lex TVN. Sprzeciw Rady Przedsiębiorczości. "Rozwiązania typowe dla państw autorytarnych"
Lex TVN, czyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Rada Przedsiębiorczości stanowczo się jej sprzeciwia. (Adobe Stock, sebastiangora)

Od dwóch dni media rozgrzewa projekt nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, który pod osłoną nocy zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Choć Mateusz Morawiecki przekonuje, że nowe przepisy są konieczne, by ochronić polskie media przed kapitałem z Rosji czy z Chin, to w praktyce nowela uderza bezpośrednio w koncern TVN, którego właścicielem jest... amerykańskie Discovery.

Sprzeciw Rady Przedsiębiorczości

Właśnie przeciwko nowym rozwiązaniom zaproponowanym w ramach tzw. poselskiej wrzutki (pod przewodnictwem posła Marka Suskiego) sprzeciwia się Rada Przedsiębiorczości.

"Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zgłoszonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Proponowane w niej zmiany pozwolą uznaniowo udzielać koncesji nadawcom telewizyjnym i uderzą w podstawy pluralizmu medialnego. To bezprecedensowy zamach na polską demokrację, wolność słowa i wolność gospodarczą" - czytamy w stanowisku Rady.

Zobacz także: PiS uderza w TVN. Posłanka Porozumienia mówi o zaskoczonych posłach

Autorzy stanowiska nie mają wątpliwości, że chociaż mowa jest o ochronie polskiego rynku medialnego przed wpływami rosyjsko-chińskimi, to w praktyce chodzi wyłącznie o uderzenie w TVN i odebranie stacjom tej firmy koncesji.

"Celem Lex TVN jest eliminacja największego niezależnego medium, które pozwala sobie na krytykę władzy. Takie działania legislacyjne są nie do pomyślenia w państwie demokratycznym, w którym wolna konkurencja między mediami to jeden z kluczowych instrumentów gwarantowania praw obywateli i kontrolowania działań rządzących" - podkreśla Rada.

Autorzy podkreślają również, że nie ma żadnych przesłanek do znowelizowania ustawy o radiofonii i telewizji, a cała ta propozycja służy temu, by po prostu zamknąć medium nieprzychylne władzy. I władza ta, by to osiągnąć, uruchamia do tego całą machinę legislacyjną.

"Pod przykrywką troski o uregulowanie sytuacji na rynku mediów forsowane są rozwiązania typowe dla krajów autorytarnych. Czy właśnie tak ma wyglądać nowy polski ład w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości? Polscy przedsiębiorcy stanowczo protestują przeciwko zamachowi na wolne media, wolność słowa, demokrację i własność prywatną" - pisze Rada w swoim stanowisku.

"Domagamy się natychmiastowego przerwania prac nad procedowaniem proponowanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wzywamy również wszystkie partie polityczne do tego, by nie popierały rozwiązań szkodliwych dla polskiego społeczeństwa" - apelują autorzy.

Pretekstem do zgłoszenia nowelizacji jest opieszałość Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która zwlekała z przyznaniem koncesji stacji TVN24 i TVN7. A ta wygasa już we wrześniu.

KRRiT tłumaczy, że zwłoka wynika z "niejasności" dotyczących struktury właścicielskiej. Koncesje w Polsce mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Licencje wszystkich kanałów koncernu należą do polskiej spółki TVN, a ta z kolei jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.

- Otóż wszyscy wiemy, że od 2015 roku TVN jest w rękach spółek, w których ostatecznym i głównym beneficjentem jest podmiot amerykański, a więc podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tymczasem mamy w ustawie o radiofonii i telewizji zapis, który mówi, że "ten rodzaj udziałów, takich podmiotów powinny być nie większe niż 49 proc." I tutaj tak naprawdę jest cały problem systemowy - przekonywał w Sejmie przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Zaproponowana przez posłów PiS nowelizacja przepisów w praktyce pozwoliłaby w świetle prawa odmówić koncesji TVN-owi, stąd nazwa Lex TVN. W money.pl opisywaliśmy dokładnie, jakie zmiany przewiduje nowela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
dośćnieróbstw...
3 lata temu
politycy PIS obiad jedzą za prawie darmo , podatki mają malutkie, leczą się w lecznicy rządowej a nie w przychodni dla 2 sortu , latają samolotami państwowymi, do spa z obstawą ...... to odnoszą wrażenie że innym 50 zł wyrównania to za dużo!!!! - odebrać politykom PIS te przywileje to zobaczą jak kiepsko rzadzą i może się lenie za coś wezmą!!!!
MAK
3 lata temu
Zezwolenie na dywersję? Panie Bodnar, obrońco uciskanych chyba będziesz wiedział. Czy w Izraelu byłoby możliwe, by np. Polska dostała tam kanał informacyjny i pluła na ich rząd po hebrajsku? A gdyby rząd w Tel Avivie zaczął podskakiwać, to tamtejszy Anonim zacząłby jazgot na temat cenzury, wolności słowa, demokracji itd. Czekam na odpowiedź.
do nory
3 lata temu
cała ta pseudo rada przedsiębiorców nie użyła nawet jednego argumentu merytorycznego, same polityczne zaklęćia lewackie nic więcej
Roman
3 lata temu
I bardzo dobrze, nie potrzebujemy żydowskich gadzinówek w Polsce !!!
Sikk
3 lata temu
W Niemczech jest to normalna sprawa że obcy kapitał nie może posiadać udziałów w mediach opiniotwórczych. Czy ktoś nazywa Niemcy krajem autorytarnym? Mają prawo i wręcz obowiązek by chronić swoje media i obywateli przed obcym wpływem i propagandą.