Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

PiS uderza w TVN, koncesja pod znakiem zapytania. Wielkie kontrakty są zagrożone

445
Podziel się:

Grupa posłów PiS chce zmienić prawo dotyczące koncesji telewizyjnych. Jeśli propozycja przejdzie, bardzo poważne problemy będzie mieć należąca do Amerykanów stacja TVN. W co gra PiS? - Nie da się z jednej strony uderzać w firmy amerykańskie, a z drugiej wyciągać rąk po sprzęt z USA - mówi ekspert.

PiS uderza w TVN, koncesja pod znakiem zapytania. Wielkie kontrakty są zagrożone
Amerykańskie inwestycje w Polsce są zagrożone przez atak na TVN, mówią nam eksperci (TVN)

Grupa posłów PiS z Markiem Suskim na czele chce zmienić Ustawę o radiofonii i telewizji. Chcą, by medialne spółki w Polsce "nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Co to oznacza? Na pewno problemy Grupy TVN, która jest kontrolowana przez koncern amerykański, a nie europejski. "Ustawa anty-TVN. PiS chce zmienić prawo medialne. Koncesje TVN i TVN24 zagrożone" - w taki sposób o pomyśle pisał zresztą sam portal stacji TVN.

Ton uzasadnienia pomysłu jest zaskakujący. Posłowie piszą m.in. o "zagrożeniu dla interesów państwa, wynikającego, z tzw. działań hybrydowych państw trzecich". Zagrożenia "działaniami hybrydowymi" kojarzyły się jednak głównie do tej pory z Rosją, a rząd PiS traktował USA jako wielkiego sojusznika.

Zobacz także: "Wojna PiS z mediami". Krzysztof Śmiszek: gdzie jest prezydent?

TVN "oczkiem w głowie" Amerykanów?

Czy to się może teraz zmienić? Choć w propozycji zmiany ustawy nie pada nazwa "TVN", to eksperci są przekonani, że posłom PiS chodzi o utrudnienie uzyskania koncesji właśnie tej stacji. Tymczasem TVN należy do amerykańskiego giganta - Discovery. Ten gigant łączy się natomiast z jeszcze inną potężną firmą z USA - WarnerMedia. Powstanie w ten sposób jeden z największych koncernów medialnych na świecie.

Sama Grupa TVN zresztą jest sporym biznesem. W rankingu 600 największych polskich firm money.pl znalazła się na 167. miejscu.

- W ten sposób niszczone są, i to w sposób brutalny, relacje z naszym najważniejszym sojusznikiem. Przekłada się to na kwestie i polityczne, i gospodarcze - mówi money.pl Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Waszyngtonie.

- Styl, w którym proponowane są nowe rozwiązania, ale i sama ich treść, właściwie podważa nasze sojusznicze porozumienia. To może się skończyć wielką awanturą. Spodziewam się, że głos w tej sprawie może zająć Departament Stanu USA, a niewykluczone, że będą i inne komunikaty. Pamiętajmy, że dla prezydenta Bidena kwestia wolności mediów jest bardzo znacząca - dodaje Schnepf.

Czołgi i samoloty zagrożone?

Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości. Amerykańskie władze mogą zareagować bardzo ostro, gdy Polska zagraża interesom tak dużej firmy, jak Discovery. Tymczasem Polska chce kupować bardzo dużo uzbrojenia w USA. W tym roku mają dojść elementy systemu Patriot, chcemy kupować samoloty F-35, obecnie mówi się jeszcze o czołgach Abrams.

- Nie da się z jednej strony uderzać w firmy amerykańskie, a z drugiej wyciągać rąk po sprzęt z USA. Moim zdaniem wielkie kontrakty są zagrożone - mówi nam dyplomata, proszący o anonimowość. Dodaje, że jego zdaniem ma to związek ze zmianą w Białym Domu.

- Z Trumpem PiS miał świetne relacje, wtedy TVN nikt nie ruszał. Z Bidenem relacji nie ma właściwie w ogóle. Myślą sobie więc, że skoro jest tak źle, to przez kwestię TVN gorzej nie będzie - ocenia dyplomata.

Ryszard Schnepf widzi to jednak inaczej. - Mam wrażenie, że rząd myśli, że jeśli kupi jakiś wojskowy sprzęt, to zneutralizuje w oczach Amerykanów inne kwestie, na przykład zagrożenie dla dużej stacji. Jednak warto pamiętać, że ta stacja jest dla nich bardzo istotna, to wręcz dla Amerykanów oczko w głowie - mówi w rozmowie z money.pl.

Wszyscy nasi rozmówcy są jednak przekonani, że robienie problemów TVN może się przełożyć na nasze stosunki gospodarcze. Z raportu KPMG o inwestycjach amerykańskich w Polsce wprost zresztą wynika, że "niestabilność prawa" jest "kluczowym wyzwaniem" dla amerykańskich inwestorów.

"Amerykańskie firmy w Polsce zwracają uwagę, że nie mogą nadążyć za często zmieniającymi się przepisami. Problem był wymieniany o wiele częściej niż np. trudności z rekrutowaniem nowych pracowników" - czytamy w opracowaniu.

- Wiemy, że wiele amerykańskich firm zastanawia się nad swoją przyszłością w Polsce – są to nawet firmy z sektora bankowego - mówi Schnepf.

Tymczasem inwestycje z USA są bardzo istotne dla naszej gospodarki, co zresztą podkreślali sami przedstawiciele rządu. Przez 30 lat firmy ze Stanów zainwestowały nad Wisłą 62,7 mld dol., a więc ponad 240 mld zł. Szacuje się, że nawet 40 proc. amerykańskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej trafia właśnie do Polski.

Eksperci nie są jednak przekonani, w co tak naprawdę grają politycy PiS w związku z TVN. We wrześniu kończy się koncesja na nadawanie TVN24 - informacyjnego kanału stacji. Wcześniej koncesja była przedłużana niemal natychmiastowo, teraz przeciągają się analizy i nie ma pewności, czy stacja będzie mogła ciągle nadawać.

- Zastanawiam się, czym właściwie rządzący chcieliby zastąpić TVN. Stacją Russia Today? - komentuje Schnepf.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(445)
kajataprawdz
3 lata temu
"Pamiętajmy, że dla prezydenta Bidena kwestia wolności mediów jest bardzo znacząca - dodaje Schnepf. ...Moim zdaniem wielkie kontrakty są zagrożone - mówi nam dyplomata, proszący o anonimowość. ...Wszyscy nasi rozmówcy są jednak przekonani, że robienie problemów TVN może się przełożyć na nasze stosunki gospodarcze." Czyli? Ble, ble, ble.
TVN nie jeste...
3 lata temu
Jeśli nie godzisz się z odebraniem koncesji dla TVN wyślij SMS o treści NDP. na numer 73601 ( koszt 3,69 zł z VAT) Jest to nasz wspólny protest przeciwko polityce PIS która walczy z niezależnymi od siebie mediami ! Pokażmy ilu nas jest ! Jeszcze mamy szansę !
Światełko dla...
3 lata temu
Przecież każdy może sam sprawdzić, że większość udziałów w Discovery mają Rosjanie.
Socjal
3 lata temu
Facebooka i Twittera to juz dawno powinni Zablokować w Polsce.
Zyga
3 lata temu
Wywiad z durniem zwącym się ekspertem to dno dziennikarstwa . Amerykanie ?!! Niech odmiówią dostaw F-ów , i czołgów . :-)))) Ekspert , od siedmiu boleści .
...
Następna strona