Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Oto Ranking Najwięksi money.pl. Pierwsza internetowa lista 600 największych polskich firm

116
Podziel się:

Orlen wygrywa pierwszy ranking Najwięksi money.pl. Paliwowy gigant miał w 2020 roku blisko 100 mld zł przychodów. Drugie miejsce zajmuje właściciel Biedronki, a trzecie państwowe PGE. W sumie w rankingu jest 600 firm, ale pod uwagę wzięliśmy ok. 2500 spółek.

Oto Ranking Najwięksi money.pl. Pierwsza internetowa lista 600 największych polskich firm
Ranking Najwięksi money.pl 2021.

To pierwszy taki ranking w polskim internecie. Redakcja money.pl udostępnia ogromną bazę danych dotyczącą polskich firm za pandemiczny 2020 rok. Kto okazał się największą spółką? Tu zaskoczenia nie ma - wygrał Orlen.

W żartach można powiedzieć, że to paliwowo-energetyczno-handlowo-logistyczno-prasowy koncern, polska odmiana czebola. Orlen pod rządami Daniela Obajtka przejmuje właśnie dziewiąty w naszym zestawieniu Lotos, który ma ok. 21 mld zł przychodów. Nawet po "oskalpowaniu" tego trofeum, czyli wydzieleniu części rafineryjnej, odsprzedaży zyska co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

W planach jest też przejęcie PGNiG – to natomiast siódma firma w zestawieniu Najwięksi money.pl. Jej zyski w zeszłym roku wyniosły niemal 40 mld zł. Po połączeniu z tymi spółkami Orlen będzie mieć ok. 150-160 mld zł przychodów rocznie. Odskoczy konkurencji w kraju.

Do tego doda sobie kolejne przymiotniki: gazowy, ale też atomowy (zamierza inwestować w małe instalacje atomowe) czy offshoreowy (szykuje się do startu z gigafarmami wiatraków na Morzu Bałtyckim).

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

Czy na tym się zatrzyma? Trudno stwierdzić. Orlen realizuje bowiem nie tylko swoje strategie, ale też jest oczkiem w głowie rządu.

W pandemicznym zestawieniu zaskakiwać może liczba firm, które poradziły sobie nad wyraz dobrze jak na pierwszy od ponad ćwierć wieku kryzys w polskiej gospodarce. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej setce ponad 50 spółek odnotowało wyższe przychody niż rok wcześniej.

Co z zyskami? Tu jest gorzej. Wyższe miało tylko 38 spółek z pierwszej setki. Nie liczymy tu jednak spółek, które jedynie zmniejszyły swoją stratę. Część firm nie chciało też podzielić się tymi informacjami, a na razie nie ma ich jeszcze w KRS.

Widać też wyraźnie, że zyski tracą spółki związane z energetyką węglową. Często to nawet nie mniejsze zyski, ale coraz większe straty. Mowa tu zarówno o kopalniach, ale i także spółkach produkujących prąd w oparciu o kiedyś surowiec zwany "czarnym złotem". Kto zyskiwał? Przede wszystkim spółki handlujące żywnością, bo to tam przenieśliśmy się z zakupami w związku z lockdownami oraz związane z branżą elektro. Na czymś w domach musieliśmy wszak pracować.

To pierwsza edycja rankingu Najwięksi money.pl. Sklasyfikowaliśmy w nim 600 spółek, ale pod uwagę wzięliśmy ponad 2500 firm. Wysłaliśmy do nich ankiety z prośbą o podstawowe oraz te bardziej rozbudowane dane finansowe. Mowa tu zarówno o przychodach, zyskach, sprzedaży, eksporcie, zatrudnieniu, ale też przychodach ze sprzedaży w internecie czy inwestycjach w działalność badawczo-rozwojową. Ranking publikować będziemy co roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Polak
2 lata temu
Winne PIS
xyz59
2 lata temu
"PGNiG – to natomiast siódma firma w zestawieniu -jej ZYSKI w zeszłym roku wyniosły niemal 40 mld zł"- ktoś to napisał , ktoś to przeczytał przed puszczeniem w "świat" a wyszedł bełkot !
Jerzy
2 lata temu
Dopuscic POKO do władzy a Orlen będzie do sprzedane
Sceptyk
2 lata temu
Dobra , kto ile zapłacił podatku w PL?
Nitro
2 lata temu
To dobre nowiny dla truska będzie wiedział co doprowadzić do upadłości i sprzeda jak to robił w przeszłości
...
Następna strona